Poza stosowanym do tej pory w projekcie sprzętem, w celu równomiernego pomiaru tkaniny, wykorzystano m.in. skaner geodezyjny. Rezultaty nowatorskiej próby zostaną zaprezentowane już w połowie tego roku na portalu Wirtualne Muzea Małopolski pod adresem www.muzea.malopolska.pl.
Arras zatytułowany "Szczęśliwość rajska" jest opatrzony numerem 1 w muzealnym inwentarzu. To symboliczne: od niego zaczęła się historia słynnej kolekcji wawelskich tkanin. To właśnie ten jako pierwszy został zamówiony w Brukseli przez króla Zygmunta Augusta.
- Władca zamówił go ok. 1550 roku w Brukseli, w najważniejszym wówczas ośrodku produkcji takich tkanin w Europie. Wykonany został w warsztatach pracujących dla najpotężniejszych europejskich dworów, m.in. dla cesarza Karola V - mówi Magdalena Ozga z Działu Tkanin Zamku Królewskiego na Wawelu.
Arras przedstawia wydarzenia z początku biblijnej Księgi Rodzaju. Zabytek znajduje się w sali Senatorskiej Zamku Królewskiego na Wawelu, w której dosłownie zajmuje całą ścianę. Nic dziwnego: mierzy ponad 8 m szerokości i prawie 5 m wysokości.
- To jeden z największych obiektów w naszej kolekcji tkanin, choć nie największy - mówi Magdalena Ozga. Arras jest ostatnim obiektem pochodzącym z kolekcji Zamku Królewskiego na Wawelu, który będzie można zobaczyć w przestrzeni Wirtualnych Muzeów Małopolski.
Zdigitalizowane zostały także m.in. posąg św. Stanisława, pochodzący z XIV wieku oraz portret konny królewicza Władysława Zygmunta Wazy z XVII w. W sumie trafi tam 61 obiektów.
- Mamy nadzieję, że możliwość przyjrzenia się detalom tego arrasu obudzi w internautach chęć obejrzenia całej kolekcji na żywo - dodaje Magdalena Ozga.
Napisz do autora:
[email protected]
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+