Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz iść na Mogielicę od Przełęczy Rydza Śmigłego? Uważaj na trasie

Remigiusz Szurek
Remigiusz Szurek
Oznaczenie trasy na Mogielicę od strony przełęczy Rydza-Śmigłego niby jest, ale zdaniem turystów mogłoby zostać nieco poprawione
Oznaczenie trasy na Mogielicę od strony przełęczy Rydza-Śmigłego niby jest, ale zdaniem turystów mogłoby zostać nieco poprawione Remigiusz Szurek
Mogielica (1170 m n.p.m.), najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego co roku przyciąga na szlaki wielu turystów poszukujących dziewiczych terenów i pięknych panoram rozciągających się z tego wyjątkowego miejsca m.in. na Beskid Sądecki, Gorce czy Tatry.

Premier zapowiada wzmożone kontrole

od 16 lat

Decydując się na wycieczkę od strony parkingu z ograniczoną ilością miejsc zlokalizowanego na przełęczy Rydza-Śmigłego (w okresie PRL ze względów politycznych była to przełęcz Chyszówki – przyp. red.) należy przygotować się na dość słabe oznaczenie trasy, zwłaszcza w jej początkowej fazie.

- Nie wiemy którędy mamy iść. Zostawiliśmy właśnie auto na parkingu, stoimy przed tablicą już parę minut i nie wiemy gdzie ta trasa na Mogielicę – zagaili nas turyści ze Śląska, którzy po chwili zdecydowali się na pomoc telefonu komórkowego, który wskazał im trasę wędrówki.

Faktycznie na miejscu jest tablica informacyjna z rozpiską szlaków w tym tego na Mogielicę, ale w pobliżu brak zwykłej tabliczki wskazującej kierunek marszu na szczyt. Oznaczenia szlaku niebieskiego, którym idziemy, oczywiście są widoczne na drzewach, ale również nieco już nadszarpnięte przez upływ czasu.

Skontaktowaliśmy się z prezesem limanowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (PTTK). Oto co powiedział nam Jarosław Potoniec.

- Póki co wiadomo tyle, że odnawiany będzie szlak zielony od Przełęczy Ostra na Mogielicę. Prace będą prowadzone jedynie na tym odcinku – przyznaje w rozmowie z „Gazetą Krakowską”.

- Co do szlaku niebieskiego być może zostanie on poprawiony w przyszłym roku, oczywiście pod warunkiem, że zostanie zaakceptowany przez Komisję Turystyki Górskiej w Krakowie – dodaje nasz rozmówca.

Jak udało nam się ustalić koszt odnowienia jednego szlaku to ok. 160 zł brutto plus dodatkowo, w razie potrzeby, koszt wymiany tabliczek informacyjnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska