https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odkrywanie Beskidu Wyspowego będzie przyjemniejsze. Są nowe tablice, mapy i imienne ławki na szlakach. Można łatwiej zdobywać szczyty

Joanna Mrozek
Beskid Wyspowy jest bardzo atrakcyjny widokowo dla turystów. Oprócz wież widokowych, na szlakach przybyły ławki i tablice z mapami. Na zdjęciu Łopień w Beskidzie Wyspowym
Beskid Wyspowy jest bardzo atrakcyjny widokowo dla turystów. Oprócz wież widokowych, na szlakach przybyły ławki i tablice z mapami. Na zdjęciu Łopień w Beskidzie Wyspowym Odkryj Beskid Wyspowy
Wędrówka po szlakach górskich Beskidu Wyspowego stała się łatwiejsza. Inicjatorzy "Odkryj Beskid Wyspowy" zamontowali 46 imiennych ławek przy szlakach, aby turyści mogli odpocząć i zregenerować siły podczas górskich wycieczek. Są też tablice informacyjne na dwudziestu szczytach, a chętni mogą odebrać mapy kieszonkowe i przewodniki. Beskid Wyspowy ma wiele do zaoferowania.

Spis treści

Beskid Wyspowy z nowymi udogodnieniami dla turystów

Beskid Wyspowy zyskał nowe oznakowanie i udogodnienia, które sprawiają, że szlaki są bardziej przystępne dla turystów. Drogowskazy ułatwiają wędrówki dla turystów i informują jak daleko do celu. Są też ławki, gdzie można odpocząć podczas przemierzania szlaków.

Imienne ławki na górskich szlakach

Na liczącym 360 km Głównym Szlaku Beskidu Wyspowego co jakiś czas montowane są ławeczki z przytwierdzonymi do nich tabliczkami z imionami turystów. Ta sympatyczna akcja cieszy się sporym zainteresowaniem. Na pomysł wpadli uczestnicy akcji „Odkryj Beskid Wyspowy”. Teraz takie siedzisk jest 46, a każde z nich ma swoje imię. Ciekawy pomysł zrodził się w trakcie przemierzania długiego szlaku na Luboń Wielki.

Ławki zostały postawione z inicjatywy "Odkryj Beskid Wyspowy", każda z nich ma imię.
Ławki zostały postawione z inicjatywy "Odkryj Beskid Wyspowy", każda z nich ma imię. Odkryj Beskid Wyspowy

- Wędrując po 30 km człowiek był już nieco zmęczony, a ławeczek, ani miejsca, by gdzieś przysiąść nie było. Wymyśliliśmy więc wspólnie, że u nas w Beskidzie Wyspowym takie miejsca powstaną, a przy okazji imiennicy będą mieli bodziec do wspinania się na dane szczyty – wyjaśnia Czesław Szynalik z "Odkryj Beskid Wyspowy".

Cały projekt finansowany jest ze środków uczestników akcji „Odkryj Beskid Wyspowy” przy wsparciu firmy Joniec z Tymbarku.

Tablice turystyczne na 20. szczytach

Ponadto dzięki staraniom członków "Odkryj Beskid Wyspowy" zamontowano sporej wielkości tablice tablice informacyjne z mapą głównego szlaku. Turyści mogą sprawdzić, gdzie się znajdują, i którą trasę powinni wybrać. Dzięki temu łatwiej jest przemierzać Beskid Wyspowy i odkrywać jego piękno.

Postawiono je w 20. miejscach, przedstawiają cały Beskid Wyspowy z wyodrębnieniem szlaków
Postawiono je w 20. miejscach, przedstawiają cały Beskid Wyspowy z wyodrębnieniem szlaków Odkryj Beskid Wyspowy

Mapy kieszonkowe i przewodniki

Dzięki wsparciu z Ministerstwa Sportu i Turystki udało się wydrukować przewodniki i mapki kieszonkowe. Zawieją one najważniejsze informacje o szlakach, atrakcjach turystycznych w okolicy. W górach nie zawsze jest dobry zasięg i czasem internetowe mapy zawodzą, dlatego pasjonaci gór zdecydowali, aby takie mapki powstały.

[polecany]24282023[/polecany]

Mapy i przewodniki są bezpłatne i można je odebrać w punktach informacji turystycznej oraz urzędach gmin znajdujących się na terenie Beskidu Wyspowego.

Co wyróżnia Beskid Wyspowy?

Oryginalne formacje skalne, piękne polanki i miejsca widokowe, tradycje, zabytki i ciekawe wydarzenia regionalne - Beskid Wyspowy ma turystom naprawdę wiele do zaoferowania. Nazwa tego pasma górskiego miała się narodzić na malowniczym Ćwilinie o wschodzie słońca, kiedy z mgieł wyłaniały się poszczególne szczyty. Wyglądały jak wyspy zagubione w bezkresie oceanu.

- Określenie Beskid Wyspowy spopularyzował w latach 30. XX wieku prof. Kazimierz Sosnowski, autor przewodników. Podczas jednej z wypraw spędził wraz ze studentami noc w szałasie pasterskim na Michurowej Polanie. Kiedy wstało słońce, wędrowcy ujrzeli romantyczny widok: doliny spowite mgłami, z których wyrastały pojedyncze wyspowe „kopice”. Brakowało tylko żaglowca - mówi Czesław Szynalik z Mszany Dolnej.

Najciekawsze szlaki w Beskidzie Wyspowym i mapy turystyczne

Mogielica (1171 m n.p.m.) najwyższy i najładniejszy szczyt w Beskidzie Wyspowym, z daleka przyciągający oko swą charakterystyczną, „garbatą” sylwetką, dumnie wznoszący się ponad okoliczne wzniesienia. Sam szczyt nazywany jest przez miejscową ludność Kopą, a nazwą Mogielica określa się cały masyw. Niegdyś wywożono tu ciała obwiesiów, samobójców, topielców i wszystkich tych, którzy zeszli z tego świata w nienormalny sposób. Jest tam wieża widokowa. Jak dojść?

Ćwilin (1072 m n.p.m. ) jest drugim co do wielkości szczytem Beskidu Wyspowego. Przez długie lata Ćwilin był ważnym obszarem wypasu owiec, toteż stały tu trzy szałasy, w których latem gospodarzyli bacowie z Wilczyc, Łostówki i Jurkowa. Ostatni szałas pasterski spalił się na pocz. lat 90-tych XX w. Oto jedna z tras:

Modyń (1062 m n.p.m.) jeden z najwyższych szczytów w Beskidzie Wyspowym potężnie wypiętrzony nad otaczającymi dolinami potoków Zbludza i Jastrzębik. To góra zakochanych, znajduje się tam wieża widokowa, zakochani mogą też przypinać kłódki do specjalnego serca. Tras jest bardzo dużo, praktycznie z każdej strony i miejscowości można tam dotrzeć

Wieża widokowa na Kamionnej prawie gotowa

od 16 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska