W pierwszym dniu odbyły się teoretyczne zajęcia dowódczo-sztabowe, w trakcie których sprawdzano jak szybko strażacy zareagują na daną sytuację. Ta część działa się wg. wcześniej założonego scenariusza. W warsztatach udział brali przedstawiciele KP PSP, Policji, Zakładu Maflow, Nadleśnictwa Chrzanów, pracownicy zarządzania kryzysowego Starostwa Powiatowego oraz UG Chełmek.
Sprawdzono też pracę sztabu – organu doradczego dla kierującego działaniem ratowniczym, wprowadzono do ćwiczenia elementy zarządzania kryzysowego związane z zagrożeniem dla pracowników zakładu i mieszkańców, a w szczególności zapoznano się z procedurami awaryjnymi obowiązującymi w zakładzie w przypadku wystąpienia różnych zagrożeń.
We wtorek przeprowadzono już praktyczne ćwiczenia. Scenariusz przewidywał rozszczelnienie zbiornika z propanem, pożar strumieniowy, który stanowił zagrożenia dla innych zbiorników z gazem. Jednocześnie doszło do zapalenia pobliskich budynków laboratorium i przeniesienia się pożaru na przylegający do zakładu kompleks leśny. Pożar stworzył duże zagrożenia dla pracowników zakładu, kilka osób zostało poszkodowanych w wyniku zdarzenia, a rozwijający się pożar lasu wymaga zaangażowania znacznych ilości samochodów i innego sprzętu specjalnego.
W momencie zauważenia zagrożenia na terenie zakładu przeprowadzono ewakuację wszystkich pracowników w wyznaczono do tego celu miejsca. Przygotowano się na przyjęcie powiadomionych służb ratowniczych. Ta część ćwiczeń pozwoliła na ocenę zachowania pracowników firmy.
Do zdarzenia zadysponowano 3 zastępy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Oświęcimiu oraz 2 najbliższe OSP – Chełmek i Gorzów. Rozwijające się zagrożenia wymagało wezwania dodatkowych sił i środków, zorganizowania sztabu oraz prawidłowego systemu łączności radiowej. Prowadzono obronę zagrożonych zbiorników z gazem i pozostałych budynków na terenie zakładu, poszukiwano brakujących osób, które mogły zostać poszkodowane.
W momencie przybycia dodatkowych samochodów zorganizowano działania na czterech odcinkach bojowych, w tym trzy obejmowały pożar występujący w lesie.
Ćwiczenia stanowiły praktyczne sprawdzenie wypracowanych w poniedziałek decyzji teoretycznych. Współpraca pomiędzy jednostkami ochrony przeciwpożarowej, Strażą Leśną, Policją wymagała zorganizowania łączności radiowej, niezależnej od telefonii komórkowej. Współpraca z pracownikami nadleśnictwa jest szczególnie ważna w trakcie konieczności wezwania, np. samolotów gaśniczych lub określania zagrożenia rozprzestrzeniania się pożaru w terenach leśnych. Wykonane dwa precyzyjne zrzuty wody z samolotów gaśniczych potwierdziły prawidłowość przepływu koniecznych informacji.
W ćwiczeniach udział brały: KP PSP Oświęcim, OSP Chełmek, OSP Gorzów, KW PSP w Krakowie, JRG Wadowice, JRG Wadowice, OSP Broszkowice, OSP Harmęże, OSP Brzezinka, OSP Podolsze, OSP Bielany, OSP Oświęcim, OSP Brzeszcze i OSP Bór, Państwowe Ratownictwo Medyczne, Maltańska Służba Medyczna, Policja, Nadleśnictwo Chrzanów, pracownicy struktur zarządzania kryzysowego, pracownicy zakładu. W sumie ponad 80 strażaków realizowało działania ratownicze, które musiały zlikwidować założone w scenariuszach zagrożenia.