Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co nas gryzie? Kleszcze, komary, muchy końskie - sprawdź, jak się przed nimi bronić

Eliza Głowicka
Środki na owady są w tym roku szczególnie popularne
Środki na owady są w tym roku szczególnie popularne Polskapresse
Kleszcze już od kwietnia, komary od maja, późną wiosną meszki, wreszcie osy i szerszenie, a od jakiegoś czasu, gdy zapanowały upały, muchy końskie - oto lista najbardziej dokuczliwych, a czasem wręcz niebezpiecznych owadów, które wiosną i latem uprzykrzają życie mieszkańcom Wrocławia i regionu.

Kleszcza nie urywaj i masłem nie smaruj

Średnio 10 pacjentów tygodniowo zgłasza się do ambulatorium chirurgicznego przy ul. Traugutta z prośbą o pomoc przy usunięciu kleszcza z ciała. To sporo zdaniem pracowników. To głównie osoby, które same próbowały usunąć kleszcza i go urwały, a reszta została w skórze wywołując stan zapalny.

- W tygodniu zgłasza się do nas zwykle 3-4 pacjentów, najczęściej po weekendzie spędzonym na łonie natury. Boją się sami wyciągnąć kleszcza. Jak tylko się da, same wykręcamy kleszcza i opatrujemy rankę, a jeśli tkwi za głęboko lub jest już urwany od razu odsyłamy na dyżur chirurgiczny - opowiada Krystyna Zielińska, pielęgniarka z gabinetu zabiegowego przychodni "Starmed" na ul. Młodych Techników.

Kleszczy nie wolno urywać, nie należy - też wbrew różnym stereotypom - smarować masłem czy spirytusem, bo może... zwymiotować i jeszcze szybciej zarazić nas bakteriami i wirusami. Zaraz po usunięciu kleszcza najlepiej miejsce po nim posmarować rivanolem. Jeśli odczyn zapalny na skórze jest duży, lekarz najczęściej przepisuje antybiotyk. Bo tego małego krwiopijcy nie wolno lekceważyć - może być źródłem wielu niebezpiecznych chorób, m.in. boreliozy (232 przypadki w tym roku na Dolnym Śląsku), babesziozy i odkleszczowego zapalenia opon mózgowych. Na to ostatnie według danych Sanepidu zachorowały tylko 3 osoby w regionie.

Osy i szerszenie

- Tego lata zdecydowanie mniej natomiast niż w ubiegłe wakacje przychodzi pacjentów, których ukąsiły osy lub szerszenie - przyznaje Małgorzata Hoszowska, oddziałowa ambulatorium chirurgicznego, nocnej i świątecznej pomocy przy ul. Traugutta.
Z kolei w "Starmedzie" zaznaczają, że coraz więcej użądlonych przez osy ludzi zgłasza się z dużymi obrzękami i wymaga zastrzyku odczulającego. - Niebezpiecznie jest jeśli owad użądli w szyję lub inne newralgiczne miejsce. Wtedy od razu prosimy lekarza - mówią nam w zabiegowym.

Komary nie odpuszczają

Późna deszczowa wiosna spowodowała, że tego lata jest ich dużo i są wyjątkowo dokuczliwe. W aptekach potwierdzają, że w tym roku popularnością cieszą się środki zabezpieczające przed ukąszeniem komarów, kleszczy i meszek. - Sprzedajemy ich o wiele więcej niż w ubiegłoroczne wakacje. Zwłaszcza środków na komary i kleszcze- informuje pracownica apteki przy pl. Hirszfelda. A do przychodni rejonowych coraz częściej zgłaszają się osoby uczulone na komary, zwłaszcza dużo jest dzieci.

Meszki atakują chmarą, a muchy końskie gryzą

Choć główny "wysyp" meszek jest w maju i czerwcu, zdarza się, że atakują teraz. Ugryzienia po meszkach bardzo długo się leczą. - Problem, w tym, że ludzie często nie wiedzą co ich pogryzło. Czy meszki czy mucha końska. Odczyn zapalny na skórze może być równie bolesny, czerwony i rozlany - tłumaczy Małgorzata Hoszowska.

Meszki odstrasza dobrze olejek waniliowy. Może dlatego w niektórych sklepach sporo ludzi kupuje latem olejek do ciast.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska