https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co robić w Krakowie w piątek, 7 czerwca? Polecamy wydarzenia kulturalne

Redakcja
Wierzcie lub nie, ale od premiery "Matrixa" minęło 20 lat. Z tej okazji Kino pod Baranami zaprasza na wyjątkowy pokaz tej kultowej produkcji. A to nie jedyna piątkowa atrakcja kulturalna.

„Matrix” 20 lat później, Kino pod Baranami, piątek, godz. 21.15

Mało jest we współczesnej kinematografii filmów, które w takim stopniu zmieniły język kina. Śmiała wizja zawarta w Matrixie łączyła w sobie technologiczne innowacje, ucieleśniała obawy o przyszłość oraz przekładała filozoficzne idee na cyberpunkowy język. Film rodzeństwa Wachowskich wykreował całkowicie nowy i niezmiernie sugestywny świat, którego elementy wciąż żyją w popkulturze. Wiele filmowych dialogów na stałe weszło do języka potocznego, a nowatorskie efekty specjalne typu bullet time stały się wzorem dla wielu twórców kina akcji.

W kwietniu 2019 roku minęły dwie dekady od premiery pierwszej odsłony trylogii.

Z tej okazji Kino pod Baranami zaprasza wszystkich do wielkiej filmowej powtórki i ponownego śledzenia na ekranie potyczek Wybrańca Neo (Keanu Reeves) oraz jego sojuszników: Trinity (Carrie-Anne Moss) i Morfeusza (Laurence Fishburne) z demonicznym Agentem Smithem (Hugo Weaving).

Miłosz mniej znany, Księgarnia pod Globusem, piątek, godz. 20

W ramach Festiwalu Miłosza prof. Aleksander Fiut wygłosi wykład „Miłosz mniej znany”. Głównym tematem wykładu będą dwie niezwykłe publikacje: korespondencja Czesława Miłosza i Jana Błońskiego z lat 1958-1997 (Słowo/Obraz Terytoria) oraz opublikowany przez Wydawnictwo Literackie najnowszy tom Dzieł zebranych zatytułowany „W cieniu totalitaryzmów”. Publicystyka rozproszona z lat 1945-1951 oraz teksty z okresu II wojny światowej. - W tych dwóch książkach odsłania się Czesław Miłosz mniej znany. Nie tylko genialny poeta, ale także przenikliwy analityk zjawisk kulturowych, a zwłaszcza świadomości zbiorowej, znakomity eseista i krytyk literacki oraz reportażysta obdarzony socjologiczną intuicją - mówi prof. Fiut. -Pełen wewnętrznych rozterek i skrywanych dramatów, a zarazem pisarz zawsze zatroskany o gospodarstwo polskiej literatury.

Wodecki Twist Festiwal: Trąbka, Teatr im. Juliusza Słowackiego, piątek, godz. 18

Trąbka, to - obok skrzypiec - jeden z dwóch najważniejszych instrumentów w twórczości Zbigniewa Wodeckiego. Jedną z gwiazd koncertu będzie światowej sławy amerykański trębacz Chris Botti, mistrz smooth-jazzowego brzmienia i jeden z najpopularniejszych instrumentalistów gatunku.

Na scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego pojawią się również: Kayah, Anna Maria Jopek, Michael „Patches” Stewart, Piotr Wojtasik Quintet, usłyszymy też tematy z twórczości znakomitego Tomasza Stańko.

Różne style i osobowości połączy muzyka Zbigniewa Wodeckiego.

Wytrawny wieczór filmowy, Kino Kika, piątek, godz. 19

Pokaz filmu „Rocketman” (historia życia Eltona Johna ukazująca artystę od jego najmłodszych lat )połączony z degustacją win. Bilet: 50 zł.

FLESZ - Turystyka kosmiczna nie taka kolorowa

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska