MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co się dzieje z kozicami w Tatrach? Jest ich coraz mniej. Przyrodnicy uspokajają

Marcin Szkodzinski
Marcin Szkodzinski
Kozica
Kozica Tatrzański Park Narodowy
Po wiosennym liczeniu kozic w Tatrach zarówno po polskiej, jak i słowackiej stronie pracownicy TPN i TANAP populację oszacowano na 793 szt. W 2023 roku liczebność wynosiła 816, a w 2022 roku 1222 sztuk.

Liczenie kozic w Tatrach po polskiej i słowackiej stronie odbyło się 5 czerwca 2024 roku. Przyrodnicy oszacowali populację kozic na 793 sztuki. 204 kozice zaobserwowano po stronie polskiej i 589 szt. po stronie słowackiej.

Wśród 204 osobników po polskiej stronie wyszczególniono 12 capów i 53 kozy oraz 24 koźlęta tegoroczne, które stanowią 11,8 proc. populacji.

Po stronie słowackiej zanotowano 589 kozic, w tym 99 capów, 130 kóz oraz 56 koźląt tegorocznych, które stanowią 9,5 proc. populacji.

Jesienne liczenie kozic w 2023 roku dało rezultat 926 szt., w tym 267 szt. po polskiej stronie i 659 szt. po stronie słowackiej. W 2022 roku podczas jesiennego liczenia zaobserwowano 1222 sztuki, w tym 364 po polskiej stronie Tatr i 858 szt. po stronie słowackiej.

Liczenie bardziej dokładne dzięki nowemu systemowi

- Od ok. 2 lat zmienił się sposób liczenia. Mamy aplikację i każdy z pracowników wychodząc w teren ma na telefonie aplikację, dzięki której jest w stanie określić, które kozice były już policzone. Oczywiście wszystko jest jeszcze później weryfikowane na spotkaniu - mówi o sposobie liczenia kozic Tomasz Zając z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Przyrodnik zaznacza, że nawet mimo używania aplikacji błędy statystyczne mogą się pojawić, ale bardzo dużo uzależnione jest od pogody.

- W tym roku była bardzo ładna pogoda. Pracownicy już o 4 rano wyszli w teren. Kozice o poranku wychodzą na pastwiska i łatwo je dostrzec. Później chowają się w skałkach i miejscach zacienionych. Trudniej je wtedy policzyć - zaznacza Tomasz Zając.

Liczebność populacji jest stabilna

Wcześniej liczenie kozic odbywało się poprzez nanoszenie na papierowych mapach miejsc, gdzie dane osobniki zostały zaobserwowane. Ostateczne zliczanie i weryfikacja odbywała się podczas spotkania, jednak stary system mógł być obarczony większym błędem pomiarowym niż obecnie stosowany.

Od kiedy stosowany jest system nanoszenia zaobserwowanych kozic na mapy w aplikacji, różnice rok do roku nie są już tak duże jak w poprzednich latach.

- Populacja jest stabilna i te różnice są niewielkie - uspokaja obawiających się o ilość kozic w Tatrach Tomasz Zając.

Zbiórka pieniędzy na Drodze do Morskiego Oka

Zbierali pieniądze na drodze do Morskiego Oka na nowy wózek ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec sprawy Assange'a. Ugoda z USA zapewnia mu wolność

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska