MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co z remontem dworca PKP w Olkuszu? Czy nieczynna od lat ruina przejdzie gruntowną przebudowę? Zobacz zdjęcia

Paweł Mocny
Paweł Mocny
Dworzec PKP w Olkuszu
Dworzec PKP w Olkuszu Paweł Mocny
W ostatnim czasie PKP PLK S.A. poinformowały o rozpoczęciu prac przy wielkiej przebudowie stacji kolejowej w Olkuszu. Nasuwa się zatem pytanie – co z remontem należącego do PKP S.A. budynku dworca w Srebrnym Mieście. Obiekt od lat jest nieczynny a swoim „wizerunkiem” straszy nie tylko podróżujących, ale także mieszkańców miasta i okolic. Gruntowny remont na przestrzeni lat był zapowiadany już kilkukrotnie, ale nigdy do niego nie doszło.

Co z remontem dworca PKP w Olkuszu?

W ostatnim czasie poinformowaliśmy, że ruszają prace związane z wielką przebudową stacji kolejowej w Olkuszu. Zarówno perony jak i znajdująca się na nich mała architektura całkowicie zmienią swoje oblicze. W planach jest również wyburzenie kładki, która jest jedynym dojściem do stacji. Zastąpić ją ma przejście podziemne z windą dla osób z niepełnosprawnościami.

Wraz z informacją o rozpoczęciu prac przy stacji kolejowej w Olkuszu nasunęło się pytanie – co z remontem dworca PKP. Takie pytanie skierowaliśmy do Wydziału Współpracy z Mediami Polskich Kolei Państwowych S.A.

- Umowa na opracowanie dokumentacji projektowej dla przebudowy dworca Olkusz została podpisana we wrześniu ubiegłego roku. Jej wykonawcą jest pracownia architektoniczna Maple sp. z o.o. Prace budowlane na dworcu rozpoczną się po zakończeniu prac nad dokumentacją projektową i uzyskaniu pozwolenia na budowę oraz wyborze wykonawcy prac budowlanych. Przewidujemy, że nastąpi to w 2025 roku – zaznaczył Bartłomiej Sarna z PKP S.A.

Dworzec PKP w Olkuszu
Dworzec PKP w Olkuszu Paweł Mocny

Po ukończeniu planowanych prac nieczynny od lat budynek dworca znów zacznie obsługiwać podróżnych. Szczegółowy zakres inwestycji zostanie zaprezentowany po zakończeniu prac nad dokumentacją projektową. "Uchylając rąbka tajemnicy" Bartłomiej Sarna z PKP S.A. podkreślił, że znajdujący się w ewidencji zabytków obiekt zostanie odnowiony z dbałością o historyczne detale.

- Renowację przejdzie elewacja dworca wraz z detalami architektonicznymi. Zachowane zostaną z pewnością niektóre elementy wystroju wnętrza. Na parterze budynku znajdzie się przestrzeń obsługi podróżnych. Pasażerowi mogą spodziewać się komfortowej poczekalni z elektronicznymi tablicami przyjazdów i odjazdów pociągów, ławkami oraz gablotami na rozkłady jazdy pociągów - podkreślił Bartłomiej Sarna z PKP S.A.

Dworzec PKP w Olkuszu
Dworzec PKP w Olkuszu Paweł Mocny

Ponadto dworzec w Olkuszu ma się stać obiektem przyjaznym dla osób z niepełnosprawnościami a także rodziców z dziećmi i osób z dużym bagażem. Mają to zapewnić między innymi ścieżki prowadzące, oznaczenia w alfabecie Braille’a a także plany tyflograficzne. Dodatkiem mają być także systemy bezpieczeństwa takie jak choćby monitoring. Więcej szczegółów poznamy po zakończeniu prac nad dokumentacją projektową.

Dokumentacja projektowa wskaże także, czy istnieje możliwość zainstalowania w budynku rozwiązań przyjaznych środowisku na przykład paneli fotowoltaicznych czy pomp ciepła.

Budynek dworca PKP w Olkuszu jest w rozsypce

Z reguły dworce kolejowe są postrzegane jako wizytówki miast. Nie inaczej jest w Olkuszu. Pierwszym budynkiem, który widzą podróżni przejeżdżający pociągiem przez Srebrne Miasto jest właśnie dworzec. Niestety w tym przypadku ciężko mówić o infrastrukturze, którą ktokolwiek chciałby się pochwalić.

Budynek od lat pozostaje nieczynny. Chcący kupić tam bilet albo znaleźć schronienie przed deszczem lub śniegiem pasażerowie zastają zakratowane drzwi. Nie lepiej jest w przypadku okien, które w wielu przypadkach zostały pozbawione szyb przez wandali. Uroku olkuskiemu dworcowi nie dodaje elewacja, która w wielu miejscach się sypie. Nie sposób nie wspomnieć także o pokrywającym ją brudzie.

Dworzec PKP w Olkuszu
Dworzec PKP w Olkuszu Paweł Mocny

Otoczenie dworca także znajduje się w fatalnym stanie. Zniszczone, sypiące się i krzywe chodniki z pewnością nie zapewniają komfortu pasażerom. Odgradzające dworzec od torów kolejowych barierki są pordzewiałe i powyginane. Betonowy słup oświetleniowy z kolei jest w podobnym stanie co elewacja budynku.

Dworzec PKP w Olkuszu
Dworzec PKP w Olkuszu Paweł Mocny
od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska