Każdy z happeningów, odbywających się w ramach projektu "Cracovia Danza: Balet w mieście. Paderewski" prezentowany jest w innym, związanym z biografią Paderewskiego, miejscu Krakowa. Cykl kilka tygodni temu zainaugurował pokaz na plantach, na przeciwko szkoły muzycznej przy ul. Basztowej, podczas którego tancerze ukazywali publiczności dziecięce lata kompozytora.
-Paderevianum zaś, to pretekst, by pokazać Paderewskiego - dobroczyńcę - bo to w końcu za jego, przekazane w spadku pieniądze, Uniwersytet Jagielloński wzniósł budynek przy alei Mickiewicza - tłumaczy Agnieszka Malatyńska, impresario Cracovia Danza. - Ta odsłona happeningu będzie też opowieścią o zagranicznych salonach kompozytora, w których gościli artyści i ważne osobistości Starego i Nowego Kontynentu. Przestrzeń Collegium Paderevianum, w której mieszczą się filologie języków obcych, to doskonała sceneria do ukazania tej tematyki.
Choreografię, stworzoną przez założycielkę i dyrektora Cracovia Danza, Romanę Agnel tancerze wykonają w czterech odsłonach. Początek o godz. 13.
Cykl poświęcony Paderewskiemu to pomysł Baletu Cracovia Danza na uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. - Wybraliśmy postać Ignacego Jana Paderewskiego na bohatera naszego projektu, ponieważ chcemy pokazać, że nie tylko politycy, żołnierze ale również artyści przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości – mówi Romana Agnel.
-Dodatkowo, czujemy że Paderewski jest naszą bratnią duszą – podobnie jak my, dużo wysiłku poświęcał promowaniu kultury polskiej na świecie.
Projekt happeningowy poświęcony Paderewskiemu to nie jedyne rocznicowe przedsięwzięcie Cracovii Danzy. Na listopad zaplanowano premierę wielkiego widowiska z muzyką Paderewskiego „Fantazja polska”, z udziałem pianisty Adama Wodnickiego, mieszkającego w USA mistrza interpretacji muzyki tego kompozytora.