FLESZ - Będą ostrzejsze kary dla pijanych kierowców

Na początku tegorocznego lata po raz piąty rozstrzygnięto Międzynarodowy Konkurs Muzyczny Muse 2021, odbywający się pod patronatem Ministerstwa Kultury Grecji. W kategorii zespołów kameralnych zwyciężył Cracow Guitar Quartet, pokonując w uzyskanej punktacji konkursowej składy takie jak kwartety smyczkowe, trio fortepianowe, duety fortepianowe, duet skrzypcowy, zespoły muzyki dawnej czy składy instrumentów dętych.
W rywalizacji wystąpili kameraliści będący laureatami wielu innych konkursów międzynarodowych, m.in. z Włoch, Niemiec, Estonii, Czarnogóry, Korei Południowej, oraz najliczniej reprezentowana grupa muzyków z Polski. W ramach nagrody zespołu ma wystąpić jesienią w koncercie w Atenach, w prestiżowej sali koncertowej Megaron Athens Concert Hall - mówi Joanna Baran-Nosiadek z Cracow Guitar Quartetu.
Latem zespół będzie pracował nad specjalnym projektem - "Krakowska Noc Gitarowa", zarejestrowanym na dziedzińcu średniowiecznej siedziby Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Maius. Emisja koncertu planowana jest na czas powakacyjny, wydarzenie realizowane jest w ramach współpracy z Wydziałem Kultury Urzędu Miasta Krakowa. W programie muzyka m.in. J. S. Bacha, M. Musorgskiego i C. Debussy'ego.
- Trwają również prace nad wydaniem płyty, która ukaże się w tym roku w wytwórni fonograficznej DUX w Warszawie, pod tytułem "Muzyczne krajobrazy". Myślą przewodnią projektu jest ilustracyjność w szerokim znaczeniu tego słowa. Na krążku znajdą się utwory barokowe, impresjonistyczne, neoromantyczne czy współczesne - zapowiada Joanna Baran-Nosiadek.
Najbliższy sezon to także okazja do występów z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej. Cracow Guitar Quartet zagra we wrześniu "Concierto Andaluz" Joaquina Rodrigo w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach, w grudniu odbędzie się koncert w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, a w kolejnych miesiącach zespół planuje występy w Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu i Filharmonii Krakowskiej.
- Przecież na te zdjęcia można patrzeć bez końca! Kraków z lat 90. to jak inna planeta
- Greckie plaże i chorwackie wody na wyciągnięcie ręki. Wakacje 30 minut od Krakowa!
- Najlepsze bary mleczne w Krakowie. Sprawdź, gdzie zjesz smaczne, domowe obiady
- TOP 15 miejsc w Krakowie, gdzie zjesz najpyszniejsze śniadanie