- Mieliśmy spotkanie z wojewódzkim konserwatorem zabytków, który wizytował te budynki. Mamy uzgodnienia, by przywrócić te budynki do świetności i stworzyć tam atrakcyjne miejsce dla turystów, jak i dla miejscowych – mówi Marcin Ratułowski, wójt gminy Czarny Dunajec.
Budynek dawnej stacji kolejowej znajduje się przy drodze wyjazdowej z Czarnego Dunajca. Tamtędy nie prowadzą już tory kolejowe, a dawny nasyp dla pociągów został zamieniony na ścieżkę rowerową. - Po uzgodnieniach będziemy rozpoczynali projektowanie remontu dawnej stacji. Zostanie przywrócony stary peron, który stanie się przeszklonym ogrodem zimowym. Ma to być atrakcja dla turystów, w tym dla rowerzystów przejeżdżających obok. Na to zadanie mamy już dofinansowanie z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, tzw. tarczy górskiej – mówi wójt.
W dawnej synagodze w centrum wioski z kolei ma powstać dom pamięci i muzeum ziemi czarnodunajeckiej. - Mamy już wstępne uzgodnienia z konserwatorem jak przeprowadzić remont. Tam największym problemem jest komunikacja między piętrami. Jest zgoda na to, by część budynku wykorzystać na ciąg komunikacyjny między parterem, a piętrem – mówi Ratułowski. Synagoga należy do Gminy Żydowskiej. Urząd gminy podpisał z nią porozumienie, na podstawie którego ma nieodpłatnie użyczony budynek na 20 lat. - Gmina żydowska również jest zainteresowana tym, by ten budynek w końcu został odremontowany. Dla nas to też istotne, bo jest on w złym stanie technicznym i stwarza zagrożenie dla sąsiadów. Przy wichurach konstrukcja dachowa grozi zawalaniem – mówi wójt.
Z kolei w budynku dawnego sądu grodzkiego gmina chce stworzyć centrum nauki i techniki. Dogadała się już z Akademią Górniczo-Hutniczą, która ma dać wsparcie merytoryczne do stworzenia tego miejsca. Tutaj gmina szuka dofinansowania do remontu tego budynku. Koszty modernizacji szacowane są na ok. 15 mln zł. Konserwator zabytków wyraził wstępną akceptację remontu. Gmina wcześniej musi przygotować projekt planowanej przebudowy.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
