https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czarny poniedziałek 2016. Strajk kobiet już 3 października! O CO CHODZI, CZARNY PONIEDZIAŁEK, STRAJK

.
Czarny poniedziałek 2016. O CO CHODZI? Już w najbliższy poniedziałek, 3 października Polki zorganizują jednodniowy protest ostrzegawczy przeciwko nowej ustawie antyaborcyjnej. Postulat protestu na razie jest jeden: "natychmiastowe zaprzestanie prac w Sejmie nad barbarzyńską, skandaliczną ustawą antyaborcyjną".

Czarny poniedziałek 2016. Wezwanie do strajku kobiet

Wezwanie do strajku kobiet - „3 października zróbmy im czarny poniedziałek!” - padło podczas manifestacji „Czarny Protest”, odbywającej się na wrocławskim Rynku. Tego samego dnia powstało wydarzenie na FB. W ciągu jednej doby ponad 100 000 ludzi zainteresowało się wzięciem udziału w strajku. Jest to najszybciej rozwijające się wydarzenie na polskim FB.

Czarny poniedziałek 2016. Protest składa się z dwóch części:

- ogólnopolskiej akcji absencyjnej – urlopy na żądanie, dzień wolny na dziecko, dzień wolny za oddanie krwi, inne legalne formy nieobecności w pracy i na uczelni

- działań realizowanych lokalnie, w różnych miastach, przez grupy kobiet organizujące się przez fanpage Ogólnopolskiego Strajku Kobiet na FB. W tym momencie zaplanowano już 56 wydarzeń lokalnych w Polsce i 11 za granicą!

Czarny poniedziałek 2016: manifestacja kobiet
Polki umawiają się na spotkania, pikiety, manifestacje, ale też na wspólne, „luźne” spędzanie czasu. Organizatorzy akcji zachęcają do oddawania w tym dniu krwi czy pracy charytatywnej. Akcja kończy się jednocześnie w całej Polsce o godzinie 18.00 wspólnym protestem w różnej formie.

Z organizatorkami kontaktują się właścicielki i właściciele firm oraz wykładowczynie i wykładowcy akademiccy, deklarując udział w akcji. Spływają informacje o firmach zamkniętych w poniedziałek, o odwołanych wykładach na uczelniach czy też o urlopach udzielanych przez pracodawców wszystkim zatrudnionym kobietom. Matki mówią, że nie wyślą córek do szkoły.

Wspierają nas ważne postaci życia publicznego, odwołanie spektaklu w Teatrze Polonia zapowiedziała Krystyna Janda, list wspierający akcję absencyjną skierował do pracownic Urzędu Miasta Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Źródło: x-news

Przyjęły one zasadę NO LOGO, ponieważ na skalę ogólnopolską protest jest po prostu protestem kobiet i wspierających je mężczyzn.

Działania lokalne tworzone są przez odrębne lokalne grupy inicjatywne – zarówno przez organizacje społeczne, jak i przez osoby fizyczne nieidentyfikujące się z żadną organizacją. W tym zakresie decyzja o kształcie, formie i organizatorach protestu należy wyłącznie do inicjującej działanie grupy kobiet.

Postulat protestu na razie jest jeden: "natychmiastowe zaprzestanie prac w Sejmie nad barbarzyńską, skandaliczną ustawą antyaborcyjną".

Organizatorki: „Akcja 3.10 ma charakter ostrzegawczy. 41. Rocznica strajku islandzkiego przypada 24.10 i dopuszczamy taką możliwość, że w razie zignorowania protestu przez władze, będzie to kolejna data, kiedy Polki będą głośno i masowo wyrażać swój sprzeciw.”

Komentarze 9

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kat
Obecnie prawa mamy, ale nie wiedzieć czemu chcą je nam ograniczyć.
m
mario
Jakie biedne te kobiety w naszym kraju, takie zniewolone, żadnych praw obywatelskich, nic się nie należy. Az muszą wyjść na ulice. Do roboty się wziąć a nie robić scen o niewiadomo o co. Powinno sie prześwietlić te nieobecności w pracy, czy rzeczywiście legalne.
E
Ewa
Pisowcy mówią, że opowiadają się za życiem. Ale co z życiem kobiety? Medycyna jest tak wysoce rozwinięta, że gdy lekarze stwierdzają, że ciąża rozwija się nieprawidłowo i zagraża życiu kobiety, to jest to wskazanie do usunięcia ciąży. Często ta kobieta jest już matką i nie wykonanie takiego skazuje ją na śmierć, a dzieci na osierocenie. Nie popieram aborcji na życzenie, ale są sytuacje, kiedy jest ona konieczna do ocalenia życia. Jak tak dalej pójdzie, to pisowcy zabronią leczenia innych chorób, pozostanie nam położyć się w łóżku i czekać na śmierć.
Pisowcy zapominają też, że sami mają żony i córki, które kiedyś mogą się znaleźć w takiej dramatycznej sytuacji.
A
Amee
o jakim decydowaniu mówisz?
bo w Polsce o ile pamiętam nie ma aborcji na życzenie, tylko ze względu wskazań zdrowotnych matki lub płodu jeśli jest uszkodzony!
A decyzja niestety powinna być pozostawiona rodzicom, którzy muszą świadomie zdecydować się na wychowywanie dziecka np. uszkodzonego mózgowo. To na ich barkach będzie całodobowa opieka przez długie lata. To nie Ty i nie rząd będą zmieniać pieluchy do końca życia, karmić, rezygnować z pracy i żyć w ciężkich warunkach ekonomicznych, bo leki, rehabilitacje to kosztowne i długotrwałe leczenie. To nie kupienie antybiotyku choremu na katarek dziecku raz na kilka miesięcy, tylko ciągłe leczenie często do końca życia.
Jak mogą wypowiadać się osoby, które nigdy nie spędziły ani jednego dnia z niepełnosprawnym dzieckiem wymagającym pełnej opieki!?? Co Wy możecie wiedzieć?
Jeździcie na wczasy do kurortów, gdzie inni nie mają jednego dnia urlopu. Każdy ma prawo do odpoczynku.. tak?? ALE NIE RODZIĆ DZIECKA UPOŚLEDZONEGO!
W
Wolna Polka!
Jestem przeciwna zaostrzeniu prawa aborcyjnego, ale jestem przeciwna też wykonywaniu aborcji na życzenie !
Trzeba myśleć wcześniej, mamy ogólny dostęp do środków antykoncepcyjnych, WIEC aborcja na życzenie zdrowego płodu, bo akurat dziś nie chcesz mieć dziecka to jest fanaberia ...
mamicie kobiety na te swoje protesty zeby przepchać swoje postulaty....
W
Wolna Polka
jestem przeciwna zaostrzeniu prawa aborcyjnego, tak jak jest dobrze! ABORCJA to nie jest środek zastępczy antykoncepcji. Trzeba być na tyle odpowiedzialnym, żeby zapobiegać, a nie "leczyc". ABORCJA nie powinna być dostępna na życzenie, od t
P
Polak
Pogwalceniem wolności jest decydowanie za człowieka czy może żyć czy nie hipokryto.
w
wolna Polka
Ja tez jestem zdania że ta nowa ustawa nad którą PiS pracuje to pogwalcenie wolności człowieka bo nikt nikomu nie ma prawa mówić czy ma być rodzicem i kiedy to ma nastąpić! Planowanie rodziny to indywidualna sprawa człowieka i zakłada ja kiedy tego chce i pragnie a przypadek o tym nie będzie decydował! Po to są różne środki antykoncepcyjne w tym pigułka 72 godz po. I zachęcam wszystkie kobiety do strajku w poniedziałek ponieważ żyjemy w wolnym i demokratycznym kraju i każdy ma prawo decydowania o sobie średniowiecze juz było! !!!!
f
facet
Mam tylko jedno pytanie do szanownej Pani. Pierwsze pytanie brzmi - jakim prawem chce pani decydować o tym jak mają żyć i postępować inne kobiety, kto dał pani to prawo?. Szkoda gadać na ten temat.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska