FLESZ - Trzecia fala - ważne zmiany
„Czuły narrator” ukazał się 12 listopada, wystarczyło nieco ponad miesiąc, by pierwsza książka Olgi Tokarczuk po odebraniu Nagrody Nobla stała się jedną z najchętniej wybieranych pozycji w całym 2020 roku - czytamy na stronie Wydawnictwa Literackiego, w którym ukazują się książki Tokarczuk
Tytuł pierwszej po otrzymaniu Nagrody Nobla książki Olgi Tokarczuk wprost odnosi się do tytułu mowy noblowskiej.
„Świat jest tkaniną, która przędziemy codziennie na wielkich krosnach informacji, dyskusji, filmów, książek, plotek, anegdot” - mówiła Tokarczuk rok temu w Sztokholmie. Do tej myśli wraca w zbiorze „Czuły narrator”, rozwijając także koncepcję wielogłosu i literackiego narratora zawierającego w swoim spojrzeniu rozszerzoną perspektywę każdej z postaci. Zdaniem Tokarczuk to właśnie kategoria czułości niesie w sobie ten specyficzny „tryb patrzenia, który ukazuje świat jako żywy, żyjący, powiązany ze sobą, współpracujący i od siebie współzależny”.
"Czuły narrator" od razu zyskał popularność w literackim świecie i został przetłumaczony na kilkadziesiąt języków. Spisany trafił teraz w ręce polskich czytelników, ale w wydanej przez Wydawnictwo Literackie książce poza nim znalazło się także 11 innych starannie wyselekcjonowanych esejów i wykładów Tokarczuk, wprowadzających czytelników za kulisy twórczości noblistki.
„Zebrałam kilkanaście tekstów, starszych, nowszych i zupełnie nowych, napisanych już z myślą o tej książce. Kryterium wyboru było zaskakująco proste: to musiały być dla mnie teksty ważne” - mówiła Tokarczuk w wywiadzie poświęconym najnowszej książce.
"Czuły narrator" to jeden z najchętniej kupowanych tytułów, w ciągu trzech miesięcy sprzedała się w 120 tys. egzemplarzy. Eseje Tokarczuk były, m.in. tytułem, który Polacy chętnie wybierali podczas grudniowych zakupów świątecznych.
Książka Tokarczuk była nominowana w plebiscycie Bestsellery Empiku, w którym o zwycięstwie decyduje liczba sprzedanych egzemplarzy w poprzedzającym roku. Jednak w tegorocznej rywalizacji na podium wyprzedziła ją Katarzyna Nosowska z "Powrotem z Bambuko".
Jesienią ubiegłego roku do księgarń trafiły także wcześniejsze książki Tokarczuk w nowej szacie graficznej autorstwa Joanny Concejo. Wcześniej na rynek trafił audiobook "Ksiąg Jakubowych".
- Książki Olgi w nowej szacie graficznej otrzymują nowe życie i jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że czytelnicy stale chcą poznawać noblistkę: niektórzy ponownie, inni (zwłaszcza młodsi) po raz pierwszy - mówi Sebastian Nowak z Wydawnictwa Literackiego.
- Moda ślubna w latach 90. W takich sukniach kobiety wychodziły za mąż
- Kto nie może wziąć ślubu kościelnego? Oto przypadki, gdy ksiądz odmówi narzeczonym
- Tylko prawdziwe maseczki, przyłbice na Grunwald MEMY
- Kraków bogaty i biedny. Ranking krakowskich dzielnic według dochodów mieszkańców
- Nowa lista leków refundowanych. Najwięcej zmian dla pacjentów onkologicznych
- Zobaczcie, jak kiedyś wyglądały Dolne Młyny
