Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy Arteteka przy ulicy Rajskiej 12 ustąpi miejsca wystawie poświęconej Wisławie Szymborskiej? Trwają rozmowy, jednak happy endu nie widać

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Arteteka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie
Arteteka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie Aneta Zurek / Polska Press
Czy Arteteka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie zniknie z ulicy Rajskiej 12? Póki co trwają negocjacje, jednak dużo na to wskazuje, że z końcem września, biblioteka przestanie funkcjonować w budynku Małopolskiego Ogrodu Sztuki, który należy do Teatru Słowackiego. Wszystko za sprawą wystawy poświęconej Wisławie Szymborskiej, która ma powstać na I piętrze MOS-u, które aktualnie jest zajmowane przez Artetekę. Biblioteka dostała propozycję, by skomasować swoją działalność na dwóch piętrach oraz w innej przestrzeni budynku i współtworzyć wystawę o Noblistce. Dyrektor WBP, Jerzy Woźniakiewicz nie widzi jednak możliwości, by usunąć Artetekę z I piętra MOS. Radny Michał Drewnicki interpeluje w tej sprawie do prezydenta miasta, używając mocnych słów o "wyrzuceniu biblioteki".

Dyrektor WBP w Krakowie póki co nie widzi kompromisu

- Wystawa wpłynie na działalność Arteteki jeżeli nie uda się wypracować takiego kompromisu, o który zabiegamy i wystawa nie zostanie przesunięta na parter. Zgodnie z planami dyrektora Teatru Słowackiego wystawa znajdzie się na I piętrze zajmowanym przez Artetekę. Przypominam, że z pierwszego piętra wchodzi się do Arteteki i jest to przestrzeń debatowa, w której odbywają się nasze wszystkie wydarzenia, warsztaty, spotkania. Jest ona nam potrzebna na co dzień, w pełnych godzinach otwarcia Arteteki. Jeżeli powstanie tam wystawa, dalsza działalność Arteteki nie będzie możliwa i trzeba będzie ją zamknąć - mówi Jerzy Woźniakiewicz, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.

Dyrektor Woźniakiewicz dodaje również - Apelujemy do dyrektora Teatru Słowackiego Krzysztofa Głuchowskiego o zmianę lokalizacji tej wystawy, ewentualnie o przekazanie bibliotece pomieszczeń, które są zlokalizowane pod Arteteką na parterze i w podziemiach. Wtedy możemy mówić o uratowaniu Arteteki, a w przeciwnym razie będziemy musieli ją zamknąć. Nie da się prowadzić tej działalności na dwóch pozostałych piętrach, ponieważ biblioteka jest jednym organizmem połączonym komunikacyjnie, jedynie na tych pozostałych dwóch piętrach nie jest możliwe prowadzenie naszej działalności statutowej gdyż nie ma na to miejsca.

Jerzy Woźniakiewicz informuje, że cały czas wymienia korespondencję z dyrektorem teatru - ale niestety na razie wszystkie nasze postulaty pozostają bez pozytywnej odpowiedzi, oprócz propozycji, że wtedy, gdy foyer sali widowiskowej nie będzie wykorzystywane, to wtedy nasi użytkownicy będą mogli z niego korzystać. To oczywiście kuriozalna propozycja! - dodaje.

Pytamy również dyrektora biblioteki o to, czy jest brane pod uwagę przeniesienie Arteteki do innej lokalizacji w mieście, jednak wyjaśnia, że póki co jest to niemożliwe.

- Formalnie właścicielem całego budynku Małopolskiego Ogrodu Sztuki jest Teatr Słowackiego - łączą nas porozumienia i listy intencyjne. Trzy piętra MOS-u na których funkcjonuje Arteteka były zbudowane specjalnie dla biblioteki. Jedynie wymogi formalne projektu unijnego sprawiły, że my nie mogliśmy dostać tej przestrzeni na własność, tylko musimy być w takiej niekomfortowej sytuacji użyczającego od teatru - kwituje dyrektor Woźniakiewicz - Teatr zawarł z nami aneks do umowy użyczenia do końca września żądając żebyśmy do tego terminu opuścili I piętro.

Teatr Słowackiego przedstawił swoją propozycję

Teatr im. Juliusza Słowackiego regularnie wystawia spektakle na trzech scenach – Dużej, w Gmachu Głównym, Scenie Domu Machin w budynku sąsiadującym z gmachem głównym i na Scenie MOS mieszczącej się w budynku przy ul. Rajskiej 12, którego jest właścicielem.

Tam również Teatr prowadzi różnorodną działalność – obok sali widowiskowej jest m.in. sala kinowa, ale i inne przestrzenie, w których realizowana jest różnorodna działalność własna i partnerów. W tym budynku goszczą zatem Wojewódzką Bibliotekę Publiczną z Arteteką. Tu znalazły swoje miejsce także organizacje pomocowe, realizowane są koncerty, próby, projekty artystyczne –obecnie Kultura Futura.

- Arteteka w tym momencie wynajmuje od Teatru trzy kondygnacje jednego ze skrzydeł MOS – piętro pierwsze, drugie i trzecie. Pomysł na przygotowanie wystawy „Jarmark cudów” polega na tym, że będzie to dla zwiedzających podróż przez życie i twórczość Noblistki, która przebiegać będzie przez przestrzenie pierwszego piętra całego budynku, zatem przez oba skrzydła - zarówno od ul. Rajskiej, jak i ul. Szujskiego. Zaproponowaliśmy zatem Bibliotece, aby dotychczasową działalność realizowaną na jednej z kondygnacji – pierwszym piętrze - przenieść do innych przestrzeni MOS. Jako miejsce do wyłącznego zagospodarowania na potrzeby Arteteki chcemy oddać jedną z obszernych przestrzeni – Galerię. Ponadto liczymy, że wspólnie będziemy realizować na przykład działania edukacyjne związane z wystawą w pozostałych przestrzeniach budynku - mówi Edyta Sotowska-Śmiłek, Zastępca Dyrektora Teatru Słowackiego ds. Komunikacji Marketingowej.

W tym roku obchodzony jest jubileusz 100 urodzin Wisławy Szymborskiej. - Dobrze zatem, żeby w Krakowie Noblistka zyskała swój dom. Dlatego bardzo spodobał nam się pomysł stworzenia wystawy jej poświęconej – u nas, w sąsiedztwie nowo otwartego parku jej imienia i WBP. Od wielu miesięcy prowadzimy z dyrekcją WBP rozmowy dotyczące zmian. Zaprosiliśmy Bibliotekę do współuczestniczenia w tym pięknym projekcie, który realizujemy wspólnie z Fundacją Wisławy Szymborskiej - dodaje Edyta Sotowska-Śmiłek.

Jak podkreśla przedstawicielka Teatru - Jako właściciel budynku MOS zaprosiliśmy Artetekę do tego, aby towarzyszyła nam w stworzeniu wystawy jako nowego projektu dla osób korzystających z krakowskiej oferty kulturalnej. I bynajmniej - nie chcemy ograniczać działalności Arteteki - wyjaśnia z-ca dyrektora Teatru – chcemy, abyśmy wspólnie rozwijali aktywności inspirowane twórczością Noblistki. Myślę, że Biblioteka przystanie na propozycję i ustalimy tylko nowe warunki obecności Arteteki w naszym budynku.

Otwarcie wystawy „Jarmark cudów” jest planowane na koniec listopada.

Radny apeluje do Prezydenta Miasta

Radny miejski Michał Drewnicki pyta prezydenta miasta Jacka Majchrowskiego o przyszłość Arteteki Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.

- Czy Pan Prezydent zdaje sobie sprawę z tego, że wynajmując powierzchnię pod wystawę pozbawi się biblioteki możliwości działalności w ramach Arteteki, co będzie z wielką stratą dla mieszkańców Krakowa, którzy utracą miejsce do czytania, rozwijania się i spędzania czasu?- radny pyta w interpelacji.

Michał Drewnicki wylicza, że poprzez zakończenie działalności Arteteki w tym miejscu, zostanie utracone miejsce, w którym można znaleźć bogatą ofertę płyt z muzyką współczesną podzieloną na 13 kategorii, różnorodną kolekcję filmów zawierającą zarówno klasykę, jak i najnowsze produkcje, książki i czasopisma wydane w tradycyjnej formie, dotyczące zagadnień związanych ze sztuką współczesną, m.in. fotografią, architekturą, filmem, teatrem, street artem, grami komputerowymi, designem, animacją i modą.

Co więcej znajdują się tam również gry planszowe i elektroniczne, bogate zbiory Małopolskiego Studia Komiksu, komputery typu All-in-One z dotykowymi ekranami (częściowo wyposażone m.in. w tablety graficzne), 86 czytników e-booków, pianino cyfrowe, PlayStation 3 i 4, 5 tabletów multimedialnych z systemem operacyjnym Android, 3 tablety multimedialne iPad Air, w pełni wyposażoną salę konferencyjną, profesjonalne oprogramowanie do tworzenia, edycji, obróbki muzyki i grafiki.

- Zdaję sobie sprawę, że ewentualna umowa Miasta z Teatrem Słowackiego będzie dotyczyć jednego piętra, jednakże według informacji, które posiadam uniemożliwi to dalsze funkcjonowanie biblioteki - pisze Drewnicki i pyta - Czy Pan Prezydent jest świadomy co mogą utracić mieszkańcy Krakowa?

Radny w mocnych słowach apeluje do prezydenta miasta - Prosiłbym o zaniechanie rozmów i znalezienie innej lokalizacji pod wystawę poświęconą Wisławie Szymborskiej. Poetka z pewnością nie byłaby zadowolona, gdyby dowiedziała się, że wyrzuca się bibliotekę, by zrobić wystawę o niej - apeluje Wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa.

Naukowcy odwrócą proces starzenia?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska