Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy idee są trwalsze od ich twórców?

biskup Tadeusz Pieronek
Takie pytanie rodzi się wówczas, kiedy mamy do czynienia z odejściem z tego świata postaci ważnych, które zostawiły swoim życiem i działalnością jakiś szczególny i ważny ślad, odczytywany przez cały świat jako odkrycie, choćby nim było tylko znalezienie właściwego słowa na określenie wydarzeń niemieszczących się w pojęciach normalnego ludzkiego rozumu.

Ludzkość przeżyła takie wydarzenie podczas II wojny światowej, kiedy Niemcy podjęli decyzję eksterminacji Żydów, licząc na to, że zapanują nad światem i uda się im dokonać ich ostatecznej zagłady. Pomysł ludobójstwa był precyzyjnie opracowany i konsekwentnie realizowany w niemieckich obozach koncentracyjnych, głównie na polskiej ziemi.

Jednym z więźniów obozu śmierci w Auschwitz był zaledwie piętnastoletni Elie Wiesel, Żyd z Rumunii, osadzony tam wraz z ojcem i dwiema siostrami. Przeżył prawdziwą gehennę, zmuszony do oglądania egzekucji swoich młodych kolegów - powieszonych, gdzie podczas tego tragicznego widowiska usłyszał dramatyczne pytanie swojego kolegi: „A gdzie jest Bóg?”

Elie Wiesel, autor określenia zagłady Żydów mianem Holocaustu, zmarł 2 lipca br.

To pytanie stało się punktem wyjścia dla wieloletnich dyskusji, dlaczego Bóg dopuścił do takiej ludzkiej katastrofy. Odpowiedź na to pytanie nie była prosta i w pewnym sensie skończyła się na innym pytaniu: „Gdzie był człowiek?”.

To pytanie jest wciąż aktualne. To nie Bóg wpędza nas w takie sytuacje, ale to my sami jesteśmy pomysłodawcami i realizatorami obłędnych zamiarów zawładnięcia tymi, którzy są od nas słabsi i nadają się na niewolników.

Zmarły dnia 2 lipca br. Elie Wiesel jest autorem określenia zagłady Żydów podczas II wojny światowej, mianem Holocaustu, które państwo Izrael przyjęło jako znak potępienia hitlerowskiego nazizmu, i zbrodni ludobójstwa, nieporównywalnego z żadną inną, bo Niemcy byli zdecydowani wyniszczyć do pnia cały naród.

Śmierć Eliego Wiesela zamyka pewną epokę. On umarł, ale idea, którą stworzył, stała się istotnym elementem narodowej świadomości Izraela i została odebrana przez świat jako potężny apel, by nigdy nie zapomnieć o zagładzie Żydów i wystrzegać się ideologii budowanych na gruncie fałszywej wizji człowieka, zakładającej wyższość rasową pewnej grupy ludzi, rzekomo przez naturę obdarzonych władzą decydowania o życiu i śmierci wszystkich innych.

Elie Wiesel ma także wielkie zasługi w obronie praw człowieka. Przeciwstawiał się polityce apartheidu, przemocy, prześladowaniom mniejszości, wspierał walkę o wolność w czasie polskiej „Solidarności”. Jego zasługą było wydobycie z zapomnienia postaci Jana Karskiego, bohaterskiego emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego w czasie II wojny światowej, który zdał przywódcom na Zachodzie Europy i samemu prezydentowi Stanów Zjednoczonych dramatyczną i udokumentowaną relację o położeniu Żydów w niemieckich obozach śmierci. Zachód dowiedział się o tragedii, ale niczego nie zrobił, by ona ustała.

W uznaniu zasług noblisty Eliego Wiesela Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie przyznał mu w zeszłym roku tytuł doktora honoris causa uczelni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska