Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy Sądecczyzna będzie miała kolejne uzdrowisko? Jest szansa, aby Tylicz uzyskał ten status [ZDJĘCIA]

Tatiana Biela
Tatiana Biela
Tylicz słynie z wód mineralnych, zdrowego klimatu oraz znakomitych warunków do uprawiania narciarstwa
Tylicz słynie z wód mineralnych, zdrowego klimatu oraz znakomitych warunków do uprawiania narciarstwa fot. Damian Radziak
Piotr Ryba, burmistrz Krynicy - Zdroju chce, aby sąsiadujący z Krynicą Tylicz także otrzymał status uzdrowiska. Przekonuje, że sołectwo zyska w ten sposób dodatkowe środki finansowe i obiecuje nowe inwestycje w tej atrakcyjnej pod względem turystycznym miejscowości.

FLESZ - Kto dostanie bon turystyczny?

Dwutysięczny Tylicz dzieli od najbardziej znanego w regionie uzdrowiska około 6 kilometrów. Urokliwa wieś, mająca niegdyś prawa miejskie, położona jest na granicy Beskidu Sądeckiego i Beskidu Niskiego. Słynie ze źródeł wód mineralnych, a także doskonałych warunków do uprawiania narciarstwa. Sam pomysł nadania miejscowości statusu uzdrowiska narodził się kilka miesięcy temu.

- Czekają nas zmiany w tzw. operacie uzdrowiskowym dla Krynicy - Zdroju i przy tej okazji postanowiliśmy rozszerzyć strefę uzdrowiskową C także na Tylicz - wyjaśnia Piotr Ryba.

Burmistrz Krynicy jest przekonany, że wspomniane rozwiązanie ma same zalety i liczy, że mieszkańcy Tylicza podzielą jego opinię.

- Będziemy tę sprawę konsultować z lokalną społecznością i jeśli nie będzie większego sprzeciwu, Tylicz ma szansę zostać uzdrowiskiem już w 2021 roku - deklaruje.

Większe pieniądze i nowe inwestycje

Zdaniem Piotra Ryby zmiana statusu Tylicza oznacza dla sołectwa wymierne korzyści finansowe.Chodzi tutaj zarówno o wyższe środki z opłaty uzdrowiskowej pobierane od turystów nocujących w Tyliczu, a także o dotacje, które spływają do uzdrowisk z budżetu państwa. To jednak nie wszystko, bo w ślad za zmianą statusu miejscowości poszłyby także konkretne inwestycje podnoszące atrakcyjność turystyczną Tylicza.

- Mowa tutaj chociażby o budowie tężni solankowej, plaży przy potoku Mochnaczka, a także pętlę rowerową wokół góry Łan oraz utworzeniu na jej szczycie tarasu widokowego - wylicza burmistrz Krynicy.

Dodaje, że status uzdrowiska oznacza również prestiżu Tylicza, jako miejscowości turystyczno-uzdrowiskowej.

- A przecież mieszkańcy mają się czym pochwalić, bo oprócz wspaniałego klimatu, Tylicz słynie również z wód mineralnych, podobnych swoim składem do tych, które dały sławę Krynicy - przypomina.

Potrzebna rzeczowa analiza

Tadeusz Jarzębak, sołtys Tylicza, spokojnie podchodzi do propozycji płynących z Krynicy - Zdroju.

- Chcę aby Tylicz dalej się rozwijał, a każdy sposób, który nam to gwarantuje, wart jest poważnej dyskusji - mówi.

Jarzębak zdaje sobie sprawę z plusów, jakie niesie ze sobą zmiana statusu jego miejscowości, ale uważa, że należy również zastanowić się nad ewentualnymi minusami.

- Spora część mieszkańców Tylicza dorabia sobie dzięki obecności turystów, ale trzeba pamiętać, że wiele osób utrzymuje się również z gospodarstw rolniczych. Należałby dokładnie sprawdzić, czy zmiana statusu ograniczy w jakiś sposób zakres ich działania. bo wiadomo, że wyznaczenie strefy uzdrowiskowej wiąże się z różnymi obostrzeniami - wyjaśnia.

Jarzębak liczy, że mieszkańcy wypowiedzą się w tej sprawie, bo chodzi tutaj o przyszłość miejscowości. Nie ukrywa również, że budowa sanatoriów w Tyliczu mogłaby przynieść miejscowości wymierne korzyści.

Status uzdrowiska przyznaje na wniosek zainteresowanej gminy minister zdrowia. Aby dana miejscowość mogła go uzyskać, gmina musi potwierdzić lecznicze właściwości naturalnych surowców i klimatu na tym terenie. Jeśli ministerstwo zdrowia wyrazi zgodę władze gminy, raz na 10 lat, muszą przedstawić tzw. operat uzdrowiskowy, który potwierdzi, że obszar spełnia wymagania określone w ustawie dotyczącej uzdrowisk.

Urlop możemy spędzić na plażach nad Bałtykiem

Ranking najpiękniejszych plaż nad Bałtykiem. TOP 15 najlepsz...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska