Czy Sądecczyzna będzie miała kolejne uzdrowisko? Jest szansa, aby Tylicz uzyskał ten status [ZDJĘCIA]

Tatiana Biela
Tatiana Biela
Tylicz słynie z wód mineralnych, zdrowego klimatu oraz znakomitych warunków do uprawiania narciarstwa
Tylicz słynie z wód mineralnych, zdrowego klimatu oraz znakomitych warunków do uprawiania narciarstwa fot. Damian Radziak
Piotr Ryba, burmistrz Krynicy - Zdroju chce, aby sąsiadujący z Krynicą Tylicz także otrzymał status uzdrowiska. Przekonuje, że sołectwo zyska w ten sposób dodatkowe środki finansowe i obiecuje nowe inwestycje w tej atrakcyjnej pod względem turystycznym miejscowości.

FLESZ - Kto dostanie bon turystyczny?

Dwutysięczny Tylicz dzieli od najbardziej znanego w regionie uzdrowiska około 6 kilometrów. Urokliwa wieś, mająca niegdyś prawa miejskie, położona jest na granicy Beskidu Sądeckiego i Beskidu Niskiego. Słynie ze źródeł wód mineralnych, a także doskonałych warunków do uprawiania narciarstwa. Sam pomysł nadania miejscowości statusu uzdrowiska narodził się kilka miesięcy temu.

- Czekają nas zmiany w tzw. operacie uzdrowiskowym dla Krynicy - Zdroju i przy tej okazji postanowiliśmy rozszerzyć strefę uzdrowiskową C także na Tylicz - wyjaśnia Piotr Ryba.

Burmistrz Krynicy jest przekonany, że wspomniane rozwiązanie ma same zalety i liczy, że mieszkańcy Tylicza podzielą jego opinię.

- Będziemy tę sprawę konsultować z lokalną społecznością i jeśli nie będzie większego sprzeciwu, Tylicz ma szansę zostać uzdrowiskiem już w 2021 roku - deklaruje.

Większe pieniądze i nowe inwestycje

Zdaniem Piotra Ryby zmiana statusu Tylicza oznacza dla sołectwa wymierne korzyści finansowe.Chodzi tutaj zarówno o wyższe środki z opłaty uzdrowiskowej pobierane od turystów nocujących w Tyliczu, a także o dotacje, które spływają do uzdrowisk z budżetu państwa. To jednak nie wszystko, bo w ślad za zmianą statusu miejscowości poszłyby także konkretne inwestycje podnoszące atrakcyjność turystyczną Tylicza.

- Mowa tutaj chociażby o budowie tężni solankowej, plaży przy potoku Mochnaczka, a także pętlę rowerową wokół góry Łan oraz utworzeniu na jej szczycie tarasu widokowego - wylicza burmistrz Krynicy.

Dodaje, że status uzdrowiska oznacza również prestiżu Tylicza, jako miejscowości turystyczno-uzdrowiskowej.

- A przecież mieszkańcy mają się czym pochwalić, bo oprócz wspaniałego klimatu, Tylicz słynie również z wód mineralnych, podobnych swoim składem do tych, które dały sławę Krynicy - przypomina.

Potrzebna rzeczowa analiza

Tadeusz Jarzębak, sołtys Tylicza, spokojnie podchodzi do propozycji płynących z Krynicy - Zdroju.

- Chcę aby Tylicz dalej się rozwijał, a każdy sposób, który nam to gwarantuje, wart jest poważnej dyskusji - mówi.

Jarzębak zdaje sobie sprawę z plusów, jakie niesie ze sobą zmiana statusu jego miejscowości, ale uważa, że należy również zastanowić się nad ewentualnymi minusami.

- Spora część mieszkańców Tylicza dorabia sobie dzięki obecności turystów, ale trzeba pamiętać, że wiele osób utrzymuje się również z gospodarstw rolniczych. Należałby dokładnie sprawdzić, czy zmiana statusu ograniczy w jakiś sposób zakres ich działania. bo wiadomo, że wyznaczenie strefy uzdrowiskowej wiąże się z różnymi obostrzeniami - wyjaśnia.

Jarzębak liczy, że mieszkańcy wypowiedzą się w tej sprawie, bo chodzi tutaj o przyszłość miejscowości. Nie ukrywa również, że budowa sanatoriów w Tyliczu mogłaby przynieść miejscowości wymierne korzyści.

Status uzdrowiska przyznaje na wniosek zainteresowanej gminy minister zdrowia. Aby dana miejscowość mogła go uzyskać, gmina musi potwierdzić lecznicze właściwości naturalnych surowców i klimatu na tym terenie. Jeśli ministerstwo zdrowia wyrazi zgodę władze gminy, raz na 10 lat, muszą przedstawić tzw. operat uzdrowiskowy, który potwierdzi, że obszar spełnia wymagania określone w ustawie dotyczącej uzdrowisk.

Urlop możemy spędzić na plażach nad Bałtykiem

Ranking najpiękniejszych plaż nad Bałtykiem. TOP 15 najlepsz...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie