Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czym oddychamy w Krakowie? Urzędnicy przedstawiają nowe dane

(AM)
Według urzędników w Krakowie poprawia się jakość powietrza
Według urzędników w Krakowie poprawia się jakość powietrza Anna Kaczmarz / Polska Press
Krakowscy urzędnicy miejscy przekonują, że ich walka ze smogiem w Krakowie przynosi efekty. I przedstawiają dane, z których ma wynikać, że w stolicy Małopolski mamy coraz mniej dni z zanieczyszczonym powietrzem (patrz tabela w galerii zdjęć).

"Kiedy ponad dekadę temu miasto rozpoczęło intensywne działania na rzecz poprawy jakości powietrza, nikt się chyba nie spodziewał, że w ciągu tych lat uda się zlikwidować w Krakowie kilkadziesiąt tysięcy pieców na paliwa stałe. Z miejsca, które niejednokrotnie było wskazywane jako to z najgorszym powietrzem, stolica Małopolski stała się liderem zmian o czyste powietrze, a wiele wdrażanych projektów prowadzonych w tym zakresie w Krakowie naśladowały później inne samorządy w kraju. Dzisiaj możemy śmiało powiedzieć, że walka o lepszą jakość powietrza w mieście ma swoje pozytywne skutki. Pomimo zdarzających się jeszcze sytuacji, kiedy dochodzi do przekroczeń norm pyłów zawieszonych i to głównie w sezonie zimowym, przez większą część tego okresu oddychamy już dobrym powietrzem" - przekonują urzędnicy miejscy.

I twierdzą, że w dużej mierze jest to zasługa współpracy miasta z mieszkańcami, organizacjami pozarządowymi i skuteczną polityką w zakresie wsparcia wymiany pieców na węgiel i drewno, programów termomodernizacyjnych czy dotacji w ramach odnawialnych źródeł energii. To także pomoc najuboższym poprzez lokalny program osłonowy czyli dopłaty do rachunków oraz realizacja programów krajowych, takich jak „Czyste powietrze” czy „Stop smog”.

"Kolejnym krokiem w celu większego ograniczenia emisji pyłowych i gazowych, w tym głównie tlenków azotu, jest wprowadzenie Strefy Czystego Transportu, która w ostatecznej wersji będzie zaproponowana już przez nowo wybrane władze samorządowe. Tego typu rozwiązań przybywa w Europie – jest ich już kilkaset, gdyż jest to jeden z ważnych elementów mających na celu redukcję zanieczyszczeń komunikacyjnych. Miasto Kraków inwestuje również w nowoczesną flotę autobusową i tramwajową. W bieżącym roku MPK SA wycofa wszystkie autobusy z silnikami Euro 5, a w roku 2026 wszystkie tramwaje jeżdżące po Krakowie będą niskopodłogowe i z klimatyzacją" - czytamy na oficjalnym serwisie miejskim.

- Stoimy przed wieloma wyzwaniami, zwłaszcza tymi, które dotyczą spraw związanych z ochroną środowiska, ekologią i zmianami klimatu. Wiele rzeczy wymaga zaangażowania różnych stron, ale także zabezpieczenia odpowiednich środków finansowych. Niemniej jednak ostatnie lata pokazały, że mając jeden wspólny cel, możemy osiągnąć bardzo dużo - dodają urzędnicy.

Czas na tańsze budowanie? W styczniu taniały materiały budowlane

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska