Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czyta się. „Wszyscy wiedzieli”. O przemocy w środowiskach artystycznych

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
"Wszyscy wiedzieli" Karolina Korwin Piotrowska
"Wszyscy wiedzieli" Karolina Korwin Piotrowska materiały prasowe
"To będzie opowieść o tym, co sprawiło, że ludzie najpierw dali się zastraszyć, zgnieść, poniżyć, wpędzić w nałogi, traumy, ale potem zaczęli mówić i otwarcie sprzeciwiać się układom, systemowi, autorytetom, którymi byli straszeni od lat" – zapowiada swoją najnowszą książkę Karolina Korwin Piotrowska. „Wszyscy wiedzieli” to rozmowy z aktorkami i aktorami, wykładowcami szkół artystycznych i specjalistami zajmującymi się problemem mobbingu. To ważny głos w rozmowie o przemocy, która dziś toczy się w środowiskach artystycznych.

FLESZ - Nikt nie opuszcza posterunków - relacja obrońcy Kijowa

od 16 lat

Kiedy równo rok temu Anna Paliga opowiedziała o swoich traumatycznych doświadczeniach podczas studiów w łódzkiej filmówce, wywołała prawdziwą burzę w polskim środowisku aktorskim. Jak lawina ruszyły wyznania Kolejnych aktorów i aktorek o doświadczanych w szkołach artystycznych nadużyciach. Zjawisko zostało nazwane polskim #metoo, nawiązując do hollywoodzkiej akcji oskarżenia producenta filmowego Harveya Weinsteina o dopuszczenie się molestowania wielu kobiet.

Akcję zapoczątkowała amerykańska aktorka Alyssa Milano, która w 2017 roku opublikowała w mediach społecznościowych opowieść o swoich przeżyciach związanych z nadużyciami seksualnymi w pracy, zachęcając również inne kobiety do opowiedzenia o swoich przeżyciach. Akcji towarzyszyło hasło #metoo, pociągając za sobą dyskusję na temat molestowania i wykorzystywania seksualnego w środowiskach artystycznych na całym świecie. Hasztag #metoo pojawił się w 85 krajach, przybierając także lokalne odmiany, jak. np. francuski #Zdemaskuj świntucha (#BalanceTonPorc), włoskie #QuellaVoltaChe czy „#YoTambién” w Hiszpanii.

Karolina Krowin Piotrowska podejmuje temat poruszony przez Annę Paligę, zapraszając do rozmów o doświadczeniach związanych z przemocą polskich artystów, wśród których znalazły się, m.in. Anna Paliga, Weronika Rosati, Joanna Koroniewska, Aleksandra Domańska, Marta Nieradkiewicz. Autorka oddaje też głos wykładowcom szkół teatralnych: Aleksandrze Koniecznej, Piotrowi Głowackiemu, Marcie Miłoszewskiej i Wojciechowi Malajkatowi, uznanym artystom, którzy stanęli po stronie studentów. „Nikt nie opowiada tak szczerze o tym, co dzieje się za murami najsłynniejszej szkoły artystycznej w Polsce” – podkreśla Karolina Korwin Piotrowska.

Ważną częścią książki jest głos specjalistów, to właśnie te rozmowy pozwalają rozpoznać niepokojące sygnały, podpowiadają, jak zareagować na nadużycia. „Przygotowania do książki zaczęłam od rozmów z psychiatrami, bo czułam, że wszelkie zło zaczęło się w głowach zarówno katów, jak i osób doświadczających przemocy” – wyjaśnia autorka. Te rozmowy pokazują jak rodził się mechanizm manipulacji i tolerowania przemocy.

„Wszyscy wiedzieli” to książka, która otwiera oczy i pozwala nazwać niepokojące zjawiska, które mają miejsce nie tylko w środowiskach artystycznych. Autorka rozpoczyna książkę szczerym wyznaniem własnej historii z lobbingiem w pracy, mówiąc, że przemoc fizyczna i psychiczna, mogą dotknąć każdego z nas. Bez względu na to, czy pracujemy w sklepie spożywczym, zagranicznej korporacji czy redakcji poczytnego pisma. Nie są problemem wyłącznie szkół artystycznych. Ale dzięki znanym osobom łatwiej zmienić rzeczywistość.

„Wszyscy wiedzieli”
Karolina Korwin Piotrowska
Mando, 2022

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska