Przepisy dotyczące osób prowadzących pojazdy inne niż mechaniczne (np. rowery, hulajnogi, deskorolki) po spożyciu alkoholu są znacznie bardziej liberalne niż jeszcze kilka lat temu. Obecnie za jazdę na rowerze w powyższym stanie nie grozi już utrata prawa jazdy.
Podstawową sankcją za jazdę na rowerze po alkoholu jest mandat. Jego wysokość zależy od tego czy rowerzysta został przyłapany na jeździe w stanie po spożyciu alkoholu (stężenie alkoholu we krwi wynosi 0,2 – 0,5 promila alkoholu lub obecność alkoholu w wydychanym powietrzu wynosi od 0,1 mg do 0,25 mg w 1dm3) czy w stanie nietrzeźwości (stężenie alkoholu we krwi wynosi powyżej 0,5 promila alkoholu lub obecność alkoholu w wydychanym powietrzu wynosi powyżej 0,25 mg w 1dm3). W pierwszym przypadku policjant wystawi mandat w wysokości 300-500 złotych. W drugim taryfikator przewiduje sankcje w wysokości 500 złotych.
Jednakże jeżeli sprawa zostanie skierowania do sądu, osobie popełniającej powyższe wykroczenie grożą o wiele bardziej dotkliwe sankcje. W sytuacji, gdy rowerzysta był w stanie po spożyciu alkoholu grozi mu kara aresztu do czternastu dni albo grzywna od 20 do 5.000 złotych. Z kolei w przypadku jazdy w stanie nietrzeźwości grozi mu kara aresztu do jednego miesiąca albo grzywna od 50 do 5.000 złotych.
Dodatkowo w przypadku obu tych wykroczeń ustawodawca wprowadził możliwość orzeczenia wobec sprawcy zakazu prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne w granicach od sześciu miesięcy do nawet trzech lat. Sąd nie ma obowiązku orzekania tego zakazu, co jest różnicą w stosunku do przyłapania pijanego kierowcy pojazdów mechanicznych.
Zaznaczyć należy, iż zakaz prowadzenia pojazdów niemechaniczny obowiązuje zarówno na drodze publicznej, w strefie zamieszkania oraz w strefie ruchu.
Warto również pamiętać, iż mandatem w wysokości 150 zł karane jest przewożenie osoby w stanie nietrzeźwości, stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu na rowerze lub motorowerze albo motocyklu poza bocznym wózkiem.
- Policja świętowała na Rynku w Olkuszu w uroczystej oprawie
- Jakie pamiątki z Oświęcimia? Są różnorodne
- Tak wypoczywali samorządowcy z Małopolski zachodniej
- Uważaj co zbierasz! Najbardziej trujące grzyby [PRZEGLĄD]
- Ćma azjatycka zjada nam bukszpany [ZDJĘCIA, PORADY]
- Wielkie plany w sprawie zamku w Rabsztynie [ZDJĘCIA]
