- Naszym zdaniem takie działanie może realnie zwiększyć świadomość wśród mieszkańców Krakowa idei dawstwa oraz sposobów leczenia między innymi białaczki - wyjaśniają działanie stowarzyszenia 1.Kraków.
I apelują do władz miasta o wprowadzenie darmowych przejazdów komunikacją miejską dla dawców przeszczepów, czyli osób które, oddały szpik lub inne regenerujące się komórki i tkanki. W związku z tym członkowie złożyli projekt uchwały do Rady Miasta. Chcą, aby radni zajęli się uchwałą na najbliższej sesji, czyli za dwa tygodnie.
Podobne uprawnienia przejazdowe wprowadzono już we Wrocławiu, Łodzi czy Białymstoku.
- Teraz czas na Kraków - apelują społecznicy.
I zaznaczają, że jeśli uda się przegłosować uchwałę to ulgi obowiązywałyby nie tylko krakowian, ale również dawców, którzy przyjeżdżaliby do Krakowa z innych miast. Członkowie stowarzyszenia chcą również w ten sposób zwiększyć świadomość oraz liczbę osób rejestrujących się w bazach potencjalnych dawców szpiku.
- Innym celem naszej propozycji jest podziękowanie tym kilkuset osobom żyjącym w Krakowie za podarowanie drugiemu człowiekowi największego daru, szansy na wyzdrowienie - zaznaczają.
Jak informuje Poltransplant w 2022 r. polska transplantologia odrabia straty z pandemii i po raz kolejny odnotowała wzrost przeszczepów. W minionym roku przeszczepiono prawie 1399 narządów, o ponad 120 więcej niż rok wcześniej. Jeśli chodzi zaś o przeszczepy szpiku, to rocznie do takiej procedury w naszym kraju kwalifikuje się 700 cierpiących pacjentów na choroby krwi. Szansa na znalezienie dawcy wynosi 1 do 20 tysięcy. W bazach Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej zarejestrowanych jest 1,7 milionów potencjalnych dawców.
Polska pierwsza w rankingu CNN
