Sanatorium Metalowiec powstało w latach 60-tych XX wieku, a jego inwestorem było Zrzeszenie Hut Polskich. Do uzdrowiska zjeżdżali kuracjusze z całej Polski. Było to modne miejsce, które z czasem jednak straciło na atrakcyjności, a w końcu popadło w ruinę.
Dostrzegli potencjał w dawnym Sanatorium Metalowiec
W 2022 roku Władysław Grochowski, prezes Grupy Arche, jednej z największych firm deweloperskich w Polsce, zobaczył w dawnej „Gwieździe Gór” potencjał. Postanowił zachować i podkreślić modernistyczny charakter obiektu i zachować lub odtworzyć jak najwięcej detali. Tym bardziej, że we w części basenowej odkryta została jedyna w Polsce zachowana mozaika Kazimierza Manna, wybitnego polskiego artysty. Będzie ona ozdobą wewnętrznego basenu obiektu, który według założeń inwestora pierwszych gości ma już przywitać w 2025 roku.
Pierwsze prace ruszyły już w 2022 roku, kiedy to oryginalne meble i wyposażenie sanatorium, które zostało przejęte wraz z obiektem, zostały przekazane do odrestaurowania. Grupa Arche posiada własną pracownię renowacji mebli i w niej odnawiane są m.in. setki krzeseł. Prace budowlane Grupa Arche mogła rozpocząć dopiero w lipcu 2023, kiedy to otrzymała pozwolenie na budowę.
- Zima już prawie za nami, a nam udało się zrealizować prace przy elewacji dawnego Sanatorium Metalowiec, projekt zakłada remont elewacji z podkreśleniem modernistycznych detali. Budowa nadal intensywnie działa, niedługo ruszamy z nowymi budynkami dopinając projekty – poinformował właśnie na swoim profilu w serwisie społecznościowym LinkedIn Piotr Grochowski, główny architekt Grupy Arche. - Zabezpieczyliśmy dużą ilość elementów związanych z historią Metalowca.
Szukają zdjęć i pocztówek z Sanatorium Metalowiec
Grochowski zwrócił się też z apelem – prośbą do osób, które przed laty pracowały w sanatorium, spędzały tam czas, a także mieszkańców Muszyny i okolic. Chodzi o przesłanie Grupie Arche zdjęć lub pocztówek związanych z historią Metalowca i jego okolicy.
- Nasz projekt zakłada zachowanie autentyzmu miejsca dlatego pawilon wejściowy chcemy zachować bez ingerencji w jego elewacje z zachowaniem wtórnych elementów nie zacierając historii również kolejnych przebudów – podkreśla Grochowski.
Zaprojektowany układ funkcjonalno-przestrzenny dla całego obiektu przewiduje ok. 375 pokoi hotelowych w istniejącym budynku sanatoryjnym i nowym budynku hotelowym wraz z salami wielofunkcyjnymi o łącznej powierzchni ok. 1500m². Do tego restauracja i bar z tarasami w zielonym dziedzińcu hotelowym oraz przestrzeń zabaw dla dzieci. Projekt zakłada także przebudowę i rozbudowę istniejącego budynku basenu (z mozaiką Manna), a także dodatkowy basen zewnętrzny, strefę basenowę dla dzieci, strefę jacuzzi, salę sportową i SPA. Przebudowany zostanie budynek recepcyjny i stworzony będzie bar wodny z kawiarnią. Kompleks uzupełni boisko wielofunkcyjne i plac zabaw dla dzieci.
- Mateusz Ziółko w 20. edycji „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”
- 20 najpopularniejszych nazwisk noszonych przez mieszkańców Nowego Sącza
- Piękna strona starówki w Nowym Sączu. Najbardziej efektowne kamienice w centrum
- Szyk, klasa i elegancja. Moda na archiwalnych zdjęciach z sądeckich uzdrowisk
- Niektóre mają mroczną historię. Te budynki mają nawet po 100 lat i nadal zachwycają
- Model i gwiazda sportowych czasopism. Oto nowy bramkarz Sandecji Nowy Sącz!
Stadion Sandecji Nowy Sącz w budowie? Sprawdziliśmy
