18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dawniej był zły reżim, dziś jest zły kapitalizm. Święto sądeckiej Solidarności

Iwona Kamieńska
Tadeusz Nitka ogląda na starych fotografiach siebie sprzed lat
Tadeusz Nitka ogląda na starych fotografiach siebie sprzed lat Iwona Kamieńska
W ratuszu Miasteczka Galicyjskiego łamały się w sobotę głosy, oczy szkliły łzami. Na zaproszenie Andrzeja Szkaradka zjechali do Nowego Sącza jego towarzysze sprzed 30 lat niepokorni wobec ówczesnej władzy. Tworzyli "Solidarność" i bronili jej przed reżimem. Teraz mówią z przykrością, że końca walki ogłosić nie mogą, tyle że dziś przyszło im się mierzyć z zupełnie innym przeciwnikiem. To kapitalizm, który rozgościł się w wywalczonej przez nich wolnej Polsce i obrócił się przeciwko nim.

- Wielu moich kolegów musiało w demokratycznej Polsce odejść z pracy tylko dlatego, że należeli do "Solidarności". Nie wolno być związkowcem w rzeczywistości pazernego kapitalizmu - Józefowi Kotarbie z dawnych Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego głos się łamał, gdy mówił te słowa.

Stanisław Szabla, jeden z szeregu najbardziej skromnych "żołnierzy" związkowych, których nazwiska rzadko wymienia się i którym Andrzej Szkaradek najserdeczniej dziękował - też nie krył goryczy. Zapraszano go na spotkania z młodzieżą, aby opowiedział o początkach "Solidarności" w Nowym Sączu.

- Młodzi ludzie pytają: jak na tym wyszliście? Mam im powiedzieć jakie emerytury dostają dawni związkowcy? Jak skromnie żyją ci, co walczyli i nie zapisali się do partii? Mam mówić o tym, że ci, którzy zdradzali ojczyznę żyją teraz w dostatku? Rządzący po 1989 roku na to pozwolili... - mówił.
- Z Jurkiem Wyskielem organizowaliśmy akcje strajkowe. Nikt dziś o tym nie wspomina - nieśmiało upominał się Tadeusz Jung.

Jerzego Wyskiela, przed trzydziestu laty jednego z najbardziej aktywnych "niepokornych" uznawanego do niedawna za legendę sądeckiej "Solidarności" od kilku lat brakuje na oficjalnych spotkaniach w gronie kolegów. Nie jest zapraszany , bo po ujawnieniu dokumentów z archiwów IPN padło na niego podejrzenie o współpracę z bezpieką. Mówi, że nie zdradził, ale nie wszyscy mu wierzą ufając autorom zapisków funkcjonariuszy dawnego aparatu bezpieczeństwa.

W atmosferze wspomnień i refleksji - dobrze, że nie tylko smutnych - odbyły się w sobotę główne uroczystości jubileuszu sądeckiej "Solidarności".

Ich pokłosiem jest wystawa "Ludzie i wydarzenia Solidarności - tak było" pełna dokumentów, fotografi, pamiątek. Będzie ją można oglądać w ratuszu Miasteczka Galicyjskiego do 13 grudnia. Andrzej Szkaradek i dyrektor muzeum okręgowego Robert Ślusarek dedykują ją młodzieży szkolnej. Mają nadzieję, że zbiorów oraz wspomnień z tamtych czasów przybędzie. Zachęcali wszystkich, aby je spisywać - nawet do szuflady, a najlepiej dzielić się nimi.
Na okoliczność jubileuszu Andrzej Szkaradek i Leszek Migrała przygotowali książeczkę-kalendarium "Nowosądecka Solidarność - nasza droga do wolności". Chcą aby kolejne wydawnictwo współtworzyli wszyscy, którzy mają cenne wspomnienia i którzy chwycą za pióra.

Jest ich wielu. Na święto przyjechali nawet z bardzo daleka. Choćby ksiądz Kazimierz Ptaszkowski, jezuita z kościoła kolejowego (dziś pełni posługę we Wrocławiu). To wierny sprzymierzeniec "niepokornych" za co Andrzej Szkaradek serdecznie mu dziękował.

Brutalne zbrodnie, zuchwałe kradzieże, tragiczne wypadki. Zobacz, jak wygląda prawda o kryminalnej Małopolsce

60 tysięcy złotych do wygrania. Sprawdź jak. Wejdź na www.szumowski.eu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska