Dawny Hotel Cracovia na liście inwestycji Krajowego Planu Odbudowy

Julia Kalęba
Julia Kalęba
W Dawnym Hotelu Cracovia powstanie Muzeum Architektury i Designu.
W Dawnym Hotelu Cracovia powstanie Muzeum Architektury i Designu. Andrzej Banas / Polska Press
Minister kultury prof. Piotr Gliński zadeklarował przeznaczenie środków na rozbudowę Hotelu Cracovia dzięki funduszom z Unii Europejskiej. Muzeum Narodowe w Krakowie podkreśla: to jednak dopiero początek drogi.

FLESZ - Sprawdź, czy Twój powiat jest “czerwony”

Mowa o zagospodarowaniu przestrzeni w dawnym Hotelu Cracovia wróciła wraz z wykupieniem w 2016 roku budynku przez Skarb Państwa dla Muzeum Narodowego w Krakowie. Z początkiem tego roku nowy dyrektor placówki prof. Andrzej Szczerski umieścił jego przebudowę na Muzeum Architektury i Designu na liście najważniejszych inwestycji tej kadencji. Natomiast minister kultury prof. Piotr Gliński po budżetowym szczycie Unii Europejskiej wymienił budynek wśród inwestycji, na które zostaną przeznaczone wynegocjowane środki.

Wnętrze Hotelu Cracovia. Biura z widoczną mozaiką autorstwa Romana i Heleny Husarskich

Niegdyś był najnowocześniejszym hotelem w Polsce. Zobacz bud...

- Zgłosiliśmy wiele wspaniałych inwestycji. To rozbudowa dwóch najważniejszych muzeów - dawnego hotelu Cracovia należącego do Muzeum Narodowego w Krakowie oraz rozbudowa Muzeum Narodowego w Warszawie - mówił po szczycie minister kultury prof. Piotr Gliński.

Wpisanie Dawnego Hotelu Cracovia na listę inwestycji MKIDN w ramach Krajowego Planu Odbudowy jest kolejnym krokiem w procesie przekształcania modernistycznego budynku przy alei F. Focha.

- To potwierdza, że projekt stworzenia w budynku dawnego hotelu oddziału muzealnego poświęconego designowi i architekturze znajduje się na liście projektów strategicznych w obszarze kultury, ważnym z punktu widzenia rozwoju społeczno-gospodarczego kraju - mówi Katarzyna Bik rzeczniczka prasowa MNK. - To dopiero początek drogi. Dyrekcja MNK liczy na przychylność Komisji Europejskiej dla tego projektu - zaznacza.

Ponieważ od momentu podjęcia decyzji o rozdziale środków na poszczególne kraje do sformułowania konkretnych warunków dla wniosków mija z reguły rok, nabór i ich składanie ruszy najwcześniej w przyszłym roku. Również wstępny zarys zagospodarowania Cracovii z grudnia 2019 będzie jeszcze aktualizowany. Przypomnijmy, że oprócz muzeum w Cracovii znajdą się też magazyny muzealne oraz przestrzenie komercyjne. Koncepcja obejmuje również zagospodarowanie terenu wokół budynku.

Na razie MNK w Krakowie systematycznie buduje kolekcję, która trafi do Muzeum Architektury i Designu. Namiastką tego będzie przyszłoroczna wystawa designu w Kamienicy Szołayskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Grzegorz

Bardzo mnie cieszy, że jest szansa dla tego budynku. Wraz z sąsiadującym kinem on pięknym świadectwem, że Polacy nawet w tak fatalnej rzeczywistości jaką był PRL, Polacy potrafią tworzyć wspaniałe rzeczy. Szkoda że modernizm nadal jest ocy swą formą ekspresji wielu ludziom, i tak liczne jego eksponaty straciliśmy.

Niepokoi mnie kombinowanie z finansowaniem. Mam nadzieję że nie jest to gra na przegraną.

g
grzeg

"projekt stworzenia w budynku dawnego hotelu oddziału muzealnego poświęconego designowi i architekturze"

Niech i tak będzie, ostatecznie lepsze to, niż obecny coraz bardziej nonsensowny, absurdalny pustostan. Podejrzewam, że jeśli w ogóle nastąpi ta zmiana, będzie to pustawe miejsce, obojętne znakomitej większości mieszkańców i omijane przez nich. Skoro jednak zablokowano stworzenie czegoś nowego, praktycznego, realnie służącego ludziom...

G
Gość

To paskudztwo to jest do wyburzenia

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie