Debata. Co dalej z polską gospodarką, w którą uderzyła pandemia? "Przygotowano dla Polski 23 mld euro"

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Jak będzie wyglądała gospodarka Krakowa bez turystów?
Jak będzie wyglądała gospodarka Krakowa bez turystów? Archiwum
- Na bezzwrotną pomoc dla rozwoju gospodarki przygotowano dla Polski 23 mld euro. Drugie tyle to będzie pomoc zwrotna - zapowiedział podczas debaty "Gospodarka. Czy leci z nami pilot?" prof. Robert Tomanek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii. Podczas spotkania padły pytania o zależność między gospodarką a zdrowiem, a także próbowano ocenić dotychczasowe działania rządzących w ramach pomocy dla przedsiębiorców. - Można mieć zastrzeżenia do metod prowadzenia polityki, pojawiają się błędy, brak doprecyzowania pewnych przepisów - mówiła prof. Anna Moździerz, dziekan Kolegium Ekonomii, Finansów i Prawa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

FLESZ - Nowe przepisy prawa ruchu drogowego

Przygotowywany jest krajowy program odbudowy

Pandemia koronawirusa uderzyła w polską gospodarkę. Eksperci próbują odpowiedzieć na pytania: czy zmiany, których jesteśmy świadkami i w których uczestniczymy, wywrócą paradygmat ekonomii? A schodząc w kontekst lokalny - jak będzie wyglądała gospodarka Krakowa bez turystów? Co z usługami komunalnymi? Wreszcie - jak pandemię przetrwają usługi dla biznesu, których Kraków stał się jednym ze światowych centrów? Tych tematów dotyczyła również debata: "Gospodarka. Czy leci z nami pilot?", której gospodarzem był Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie.

Podczas spotkania dobre informacje dla polskich przedsiębiorców przekazał prof. Robert Tomanek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii. Przypomniał, że przygotowywana jest tarcza branżowa, która ma za zadanie uspokoić sytuację w najtrudniejszych obszarach.

Przygotowywany jest krajowy program odbudowy, który będzie gotowy jako projekt z początkiem nadchodzącego roku. To kilkaset projektów, gdzie na bezzwrotną pomoc dla rozwoju gospodarki przygotowano dla Polski 23 mld euro. Drugie tyle to będzie pomoc zwrotna. Ale to nie wszystko. Trwają również prace nad programami operacyjnymi - mówił prof. Tomanek

Najbardziej poszukiwani pracownicy w Krakowie LISTOPAD 2020....

Z kolei prof. Anna Moździerz, dziekan Kolegium Ekonomii, Finansów i Prawa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, podkreślała, że na ocenę polityki antykryzysowej jest jeszcze za wcześnie. - Możemy oceniać działania. Śledząc różne rozwiązania, tarcze finansowe, wiele z nich jest bardzo dobrych. Można mieć zastrzeżenia do metod prowadzenia polityki, pojawiają się błędy, brak doprecyzowania pewnych przepisów - mówiła prof. Moździerz.

Czytaj także

Pojawiły się też pytania o zależność między gospodarką a zdrowiem. - O powiązaniach gospodarki i zdrowia nie trzeba nikogo przekonywać. Pandemia to unaoczniła. To tak ogromnie powiązane ze sobą naczynia, że nie można o nich dyskutować w sposób oddzielny. Niezaprzeczalna jest sytuacja, że jeśli gospodarka kraju wzrasta o 0,3 pkt. procentowe, to długość naszego życia wzrasta o 10 proc. - mówił prof. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej.

Krytykował też polityków.

Każdy polityk mówił, że na sercu ma przede wszystkim zdrowie Polaków. A jak to wygląda w rzeczywistości? Brak kadr, niedofinansowanie. Każdy Polak to widzi i odczuwa - podsumował.

Wypowiedzi ekspertów komentował prof. Stanisław Mazur, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego, organizator spotkania. - Ostatnie 30 lat uprawiania polityki zdrowotnej to jest grzech zaniechania, niekonsekwencja, instrumentalne traktowanie, czasami populizm, to grzech klasy politycznej - mówił prof. Mazur.

Jego zdaniem największym wyzwaniem w pandemii jest zachowanie ciągłości świadczeń zdrowotnych. Podkreślił, że państwo zapomniało o pacjentach nie-covidowych.

Paweł Suliński, senior director w GBS Transformation Lead, Hitachi Vantara, stwierdził z kolei, że świat komplikuje się od 20 lat, a pandemia sprawiła po prostu, że pojawiły się nowe problemy, które zwiększyły niepewność wśród ludzi. - Zadajemy pytania, czy będziemy podróżować, czy nie, czy będziemy chodzić do galerii? Od strony modeli biznesowych nie powoduje to jednak zmiany. My cały czas, od wielu lat, musimy być coraz bardziej elastyczni - mówił Suliński.

Debata: "Gospodarka. Czy leci z nami pilot?"

Debata: "Gospodarka. Czy leci z nami pilot?" to drugie spotkanie z cyklu "Przemyśleć Kraków i Małopolskę. Perspektywa 2030", podczas którego zaproszeni goście odnieśli się do aktualnej, niezwykle trudnej sytuacji, spowodowanej zamykaniem kolejnych sektorów gospodarki w związku z pandemią koronawirusa. Partnerem debaty jest "Dziennik Polski".

Goście-paneliści debaty:

  • prof. Robert Tomanek - podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii
  • prof. Andrzej Matyja - prezes Naczelnej Izby Lekarskiej
  • Piotr Ziętara - prezes zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji S.A. w Krakowie
  • Paweł Suliński - Senior Director, GBS Transformation Lead, Hitachi Vantara
  • prof. Anna Moździerz - dziekan Kolegium Ekonomii, Finansów i Prawa, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

Prowadzący: red. Zbigniew Bartuś - publicysta „Dziennika Polskiego” i mediów Polska Press Grupy.

Czytaj także

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie