- Program tegorocznych obchodów poświęcony zostanie konspiracyjnym drukom, drukarniom i osobom zaangażowanym w wytwarzanie i dystrybuowanie konspiracyjnej prasy w Krakowie - zapowiada Tomasz Stachow, kustosz muzeum Ulica Pomorska. - Będziemy też mówić o pacyfikacji na Woli Justowskiej.
Przeprowadzona przez niemiecką policję pacyfikacja miała na celu wykrycie tajnych drukarni na tym terenie. W jej efekcie rozstrzelano 21 osób, a 80 trafiło do KL Auschwitz. Wydarzenia, które miały miejsce 80 lat temu będą tematem tegorocznych obchodów Dni Pamięci Ofiar Gestapo.
- Wydawanie w podziemiu gazety i druki ulotne w okresie okupacji niemieckiej stały się ważnym orężem walki o podtrzymanie wiary w odzyskanie niepodległości, źródłem informacji i kształtowania obywatelskich postaw. Za konspiracyjną pracę groziła kara śmierci. wielu krakowian zapłacił tę najwyższą cenę. Chcemy ich upamiętnić podczas tegorocznych obchodów Dni Pamięci Ofiar Gestapo - wyjaśnia Tomasz Stachow.
Na obchody 17. edycji wydarzenia złożą się, m.in. sesja naukowa, spotkania, spacery edukacyjne, warsztaty.
Centralne obchody odbędą się w piątek 8 września. Rozpocznie je apel pamięci z udziałem żołnierzy Wojska Polskiego o godz. 10.00 przy tablicy pamiątkowej na ul. Pomorskiej 2, wcześniej odbędzie się msza w kościele św. Szczepana. O godz. 10.45 otwarta zostanie plenerowa wystawa na placu Inwalidów "Tajne druki i drukarnie w Krakowie w latach II wojny światowej". Zaplanowano także bezpłatne oprowadzanie po wystawie stałej "Krakowianie wobec terroru 1939-1945-1956" z myślą o uczniach krakowskich szkół.
Kolejnego dnia (sobota) muzealnicy zapraszają na sesje popularnonaukową poświęconą konspiracyjnej prasie, a o godz. 16.00 rozpocznie się spacer edukacyjny po miejscach związanych z pacyfikacją (wyjazd specjalnym autokarem z przystanku przy pl. Inwalidów od strony Parku Krakowskiego, cena 15 zł - bilet na przejazd należy kupić w kasie muzealnej).
W niedzielę odbędą się warsztaty poświęcone drukarstwu konspiracyjnemu w latach 80. XX wieku (godz. 11.00 ul. Pomorska 2, wstęp 1 zł). Warsztat poprowadzi Leszek Jaranowski, działacz Solidarności z Nowej Huty, który a latach 80. zajmował się konspiracyjną bibułą.
- Każdy będzie mógł sobie wydrukować konspiracyjne pismo, korzystając z powielaczy i maszyn drukarskich, jakie były wówczas wykorzystywane - Po warsztacie zaplanowaliśmy wyjazd do Kosocic, gdzie odbędzie się spacer po miejscach związanych z Konspiracyjnymi Wojskowymi Zakładami Wydawniczymi AK. Były to najnowocześniejsze konspiracyjne zakłady poligraficzne w okupowanym Krakowie - mówi kustosz muzeum Ulica Pomorska.
Na ten wyjazd muzeum przygotowało autokar - odjazd z przystanku pl. Inwalidów w niedzielę o godz. 15.00 (cena 15 zł, bilet należy zakupić w kasie).
We wtorek 12 września o godz. 18.00 w Kosocicach zaplanowano spotkanie z rodzinami osób, które pracowały w tajnej drukarni w Kosocicach poświęcone historii drukarni (sala domu weselnego Arom, ul. Kuryłowicza 98).
Bolt nagra pasażerów
