Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dni Zakopanego 2023. Nagrodzili ludzi zasłużonych dla miasta pod Giewontem

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Alicja Hołoga Marduła i Stanisław Marduła oraz Paweł Skawiński zostali uhonorowani Nagrodą Burmistrza Zakopanego w czasie uroczystej sesji rady miasta w Miejskiej Galerii Sztuki. Kapituła nagrodziła także Jana Krzysztofa - naczelnika TOPR. Ten jednak nie przyszedł odebrać nagrody.
Alicja Hołoga Marduła i Stanisław Marduła oraz Paweł Skawiński zostali uhonorowani Nagrodą Burmistrza Zakopanego w czasie uroczystej sesji rady miasta w Miejskiej Galerii Sztuki. Kapituła nagrodziła także Jana Krzysztofa - naczelnika TOPR. Ten jednak nie przyszedł odebrać nagrody. Marcin Szkodziński
Alicja Hołoga Marduła i Stanisław Marduła, Paweł Skawiński i Jan Krzysztof zostali uhonorowani w tym roku nagrodą burmistrza Zakopanego. Została ona wręczona na uroczystej sesji rady miasta Zakopanego. Z tym, że Jan Krzysztof na nią nie przyszedł – nagrody nie odebrał.

Nagrody burmistrza Zakopanego są przyznawane raz do roku. Otrzymuje je ludzie, którzy są związani z miastem pod Giewontem, z Tatrami, odcisnęli w jakimś sensie swoje piętno na historii tego fragmentu Polski. Uchwała ustanawiająca tą nagrodę mówi, że jest ona przyznawana „za zasługi i wybitne osiągnięcia w dziedzinach: oświaty i wychowania, kultury, sportu, turystyki, ochrony zdrowia, rozwoju infrastruktury, ochrony środowiska i innych, które przyczyniły się w znaczący sposób do rozwoju i promocji miasta Zakopane”. Nagrodę przyznaje specjalna kapituła, a kandydatów mogą zgłaszać mieszkańcy, stowarzyszenia, czy radni. Każdego roku wręczane są trzy nagrody, które stanowią statuetka, dyplom, a także 5 tys. zł.

W tym roku kapituła wyznaczyła do nagrody w sumie cztery osoby: małżeństwo Alicję Hołoga Marduła i Stanisława Marduła, Pawła Skawińskiego i Jana Krzysztofa.

Pierwsi nagrodzeni – małżeństwo Mardułów – to lutnicy i pedagodzy.

- Tworzycie instrumenty w najstarszej profesjonalnej pracowni w Małopolsce przy ul. Kościeliskiej. Promocja Zakopanego poprzez konkursy lutnicze i wystawy instrumentów jest nie do przecenienia. Zdobywane przez państwa laury i międzynarodowe wyróżnienia potwierdzają jakość i piękno wykonywanych instrumentów – mówiła w czasie sesji Agnieszka Nowak-Gąsienica, wiceburmistrz Zakopanego.

Mardułowie to także pedagodzy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara. Są także od lat związani z Towarzystwem Gimnastycznym Sokół w Zakopanem.

Z kolei Paweł Skawiński to były wieloletni dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego, przewodnik tatrzański, ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Jest doktorem nauk leśnych. Jego wiedza o najwyższych górach w Polsce, pasja ich badania, eksplorowania, pisania o nich, ale i opowiadania jest nie do przecenienia.

- Pana artykuły, wykłady i książki „Tatry. Przewodnik dla dużych i małych”, „Podhale oraz oraz Orawa, Spisz i Pieniny. Przewodnik dla dużych i małych” zaszczepiają w kolejnych pokoleniach miłość do przyrody i uczą jak ją chronić – odczytano w laudacji na cześć nagrodzonego.

Kapituła nadała nagrodę także Janowi Krzysztofowi, naczelnikowi Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. To przewodnik tatrzański, taternik i grotołaz. Od 1982 roku jest ratownikiem TOPR, a od 1998 – naczelnikiem. - W środowisku ratowniczy uważany jest za profesjonalistę, sumiennie spełniającego swoje obowiązku, bez wahania spieszącego ze wsparciem ludziom potrzebującym pomocy. W tym także rodzinom poszkodowanych ratowników – odczytano w laudacji. Kapituła przyznała nagrodę naczelnikowi za „działanie na rzecz mieszkańców Zakopanego i turystów”.

Jan Krzysztof nie pojawił się jednak w Miejskiej Galerii Sztuki, by odebrać nagrodę. Nie poinformował o powodach swojej nieobecności. W czasie sesji próbował tłumaczyć go Paweł Skawiński. - On ma taką zasadę działania, ale zawsze gdzieś jest z boku – mówi były dyrektor TPN. Jan Krzysztof nie chciał w żaden sposób komentować swojej nieobecności na sesji rady miasta.

Władze miasta zapowiedziały, że przekażą nagrodę naczelnikowi TOPR w późniejszym terminie.

Przewodnik tatrzański Jan Krzeptowski-Sabała uchwycił na zdjęciach rodzinę niedźwiedzią w Dolinie Kościeliskiej

Niedźwiedzia rodzina w Tatrach. Małe niedźwiadki z zaciekawi...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska