Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do kogo trafią korony?

Danuta Górszczyk
Laureaci "Trzech Koron" z 2006 roku. Od lewej Andrzej Saternus, burmistrz Chełmka, Jan Musiał, burmistrz Brzeska, i Tadeusz Arkit, burmistrz Libiąża
Laureaci "Trzech Koron" z 2006 roku. Od lewej Andrzej Saternus, burmistrz Chełmka, Jan Musiał, burmistrz Brzeska, i Tadeusz Arkit, burmistrz Libiąża Paulina Mazgała/archiwum
To będzie trzecia edycja plebiscytu "Trzy Korony Małopolski", w którym ocenimy, jak nam się żyło w naszej małej ojczyźnie przez ostatnie cztery lata.

Organizatorami konkursu miast o "Trzy Korony Małopolski" są "Polska - Gazeta Krakowska", samorząd województwa, Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski, Radio Kraków oraz Telewizja Polska Oddział w Krakowie. Patronem jest marszałek województwa małopolskiego Marek Nawara.

ODDAJ GŁOS W KONKURSIE!

REGULAMIN KONKURSU TRZY KORONY MAŁOPOLSKI

Kto najbardziej gospodarny?
Celem tegorocznego plebiscytu jest wybór miast Małopolski, które w ciągu kadencji samorządowej 2006-2010 zasłużyły na miano najbardziej gospodarnych i przyjaznych swym mieszkańcom - takich, w których żyje nam się najlepiej. Do plebiscytu może zostać zgłoszone każde miasto Małopolski oprócz Krakowa, który ze względu na swoją rangę i wielkość byłby raczej nie do porównania z innymi miastami.

Równe szanse dla dużych i małych
Konkurs rozpocznie się dzisiaj, tj. 12 marca, a zakończy 10 czerwca wielką galą w Centrum Kultury i Techniki Japońskiej Manngha w Krakowie. Zostanie on przeprowadzony równolegle w 3 kategoriach: a) I - miasta do 15 tys. mieszkańców; b) II - miasta od 15 tys. do 30 tys. mieszkańców; c) III - miasta powyżej 30 tys. mieszkańców.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni przez kapitułę w oparciu o:
- informacje zawarte w ankiecie plebiscytowej, która trafi do wszystkich w najbliższych dniach;
- ocenę zgłoszonych przez miasto własnych zrealizowanych przedsięwzięć;
- liczbę uzyskanych głosów oddanych na kuponach zamieszczonych w "Krakowskiej".

To właśnie trójce najlepszych przypadnie najwyższy laur - "Trzy Korony Małopolski".
Marszałek Marek Nawara kieruje już zaproszenia do burmistrzów i prezydentów, by zachęcić ich do udziału w tym plebiscycie. Aby poddali się m.in. ocenie i weryfikacji swojej działalności przez mieszkańców.

REKOMENDACJA MARSZAŁKA MARKA NAWARY

Jak mówi marszałek, który jest przewodniczącym kapituły, udział w plebiscycie jest dobrowolny, a zgłoszenie miasta-kandydata do tytułu "Trzy Korony Małopolski" nastąpi poprzez odesłanie ankiety do 9 kwietnia. Ankiety nadesłane po tym terminie nie będą brane pod uwagę. Zatem kto się spóźni z wypełnieniem i odesłaniem ankiety - jego strata.

Ważne jest, aby została do niej załączona lista co najmniej 5 dowolnie wybranych inicjatyw, które zostały zaplanowane i przeprowadzone przez miasto w ciągu kadencji samorządowej 2006-2010, wraz z krótkim opisem każdej z nich. Mogą to być np. rozbudowa placówek szkolnych, modernizacja dróg, budowa mostów, tworzenie nowych placówek kulturalnych, ale także inicjatywy kulturalne, imprezy sportowe czy rekreacyjne.

Worek bez dna
Jak widać, do worka ankietowego można wrzucić wszystko, byle tylko docenili to i zauważyli mieszkańcy, których głosy mogą być na wagę "Trzech Koron". Kapituła oczywiście będzie weryfikowała na bieżąco to, co prezydenci i burmistrzowie w nich zamieszczą.

Ankiety pojawią się też 13 kwietnia (kategoria I), 14 kwietnia (kategoria II), 13 kwietnia (kategoria III) w "Krakowskiej". Natomiast na stronach internetowych Urzędu Marszałkowskiego, SGiPM, Radia Kraków i Telewizji Polskiej Oddział w Krakowie będzie można znaleźć ankietę zbiorczą.

Tutaj liczy się Twój głos
Prawdziwa zabawa zacznie się na dobre 6 kwietnia i potrwa do 15 maja.
Wtedy to w "Gazecie Krakowskiej" drukowane będą kupony do głosowania. I tu ważna informacja: na jednym kuponie można będzie głosować tylko na jedno miasto w danej kategorii.

Te, które będą zawierały głos na więcej, nie zostaną wzięte pod uwagę. Kupony do głosowania zamieszczone zostaną również na stronach internetowych organizatorów, przy czym obowiązują takie same zasady głosowania jak w przypadku tych drukowanych w "Gazecie Krakowskiej", z zastrzeżeniem, że z jednego adresu IP można przesłać tylko jeden kupon w ciągu 24 godzin. Przez internet możemy głosować do 15 maja do godz. 23.59.59. Na kupony natomiast będziemy czekać do 20 maja. Nadesłane po tym terminie nie będą uwzględnione.

Zarówno ankiety plebiscytowe, jak i kupony należy dostarczyć osobiście lub wysłać pod adresem: "Gazeta Krakowska": al. Pokoju 3, 31-548 Kraków. 25 maja zbierze się kapituła plebiscytu i wyłoni laureatów w poszczególnych kategoriach oraz miasta wyróżnione. 10 czerwca zapraszamy na finałową galę do Centrum Kultury Manngha w Krakowie.

Trochę historii
Pierwszy plebiscyt odbył się w 2002 roku. Laureatami wtedy zostali w kategori dużych miast Nowy Targ, a wyróżnienia przyznano dla Brzeska, Olkusza i Tarnowa. W gronie miast średnich "Korony" przypadły Libiążowi - a wyróżnienia odebrały Bochnia, Limanowa, Niepołomice, natomiast w kategorii najmniejszych miejscowości korona trafiła do Nowego Wiśnicza, a wyróżnienia do Dobczyc, Muszyny i Sułkowic.

W 2006 r. laureatami zostali w kategorii miast dużych Brzesko, a wyróżnienia pojechały do Andrychowa, Nowego Targu i Tarnowa. Miasta średnie: Libiąż znowu został laureatem, a wyróżnienia trafiły do: Niepołomic, Krynicy oraz Dąbrowy Tarnowskiej. W ostatniej kategorii zwyciężył Chełmek, a wyróżnienia przypadły: Suchej Beskidzkiej, Muszynie i Dobczycom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska