Tarnów. Tak wyglądają balkony dobudowane do starych bloków
W Tarnowie nie brakuje bloków, które nie posiadają balkonów. Obiekty powstawały w czas PRL-u, gdzie budowano je jak najmniejszym kosztem, oszczędzając m.in. właśnie na balkonach. Przez lata wielu mieszkańców tych budynków zabiegało do swoich spółdzielni o dobudowę balkonów.
Po raz pierwszy w Tarnowie, na początku ub. r. zdecydowała się na to Spółdzielni Mieszkaniowa "Jaskółka". Balkony powstały wtedy w blokach przy ul. Reymonta 40 i Rolniczej 12. Pomysł okazał się prawdziwym hitem i do spółdzielni zaczęli zgłaszać się mieszkańcy innych budynków, które również były pozbawione balkonów.
- Zapoczątkowaliśmy ten proces i to się bardzo dobrze przyjęło. Od razu komfort mieszkania staje się lepszy. Mieszkańcy są zadowoleni, bo mają swój mały skrawek, gdzie mogą odpocząć, powiesić pranie czy przewietrzyć pościel - podkreśla Roman Kusek, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Jaskółka".
Mieszkańcy spółdzielni "Jaskółka" zapłacą za balkony w ratach
Balkony są osadzane na kotwach chemicznych do płyt konstrukcyjnych bloków. Dobudowywane konstrukcje są stalowe, ocynkowane, malowane proszkowo. Ich podłogę stanowi płyta kompozytowa. Balkony mają powierzchnię trzech metrów kwadratowych.
W ostatnich miesiącach balkony zostały dostawione przy budynkach na ul. Lelewela 1 i 10 a także Rolniczej 8. Wykonanie jednego kosztuje 10 tysięcy złotych. Tam, gdzie dostawiane są do budynków, które w ogóle nie posiadały balkonów, mieszkańcy spłacają je w ratach. Miesięcznie kosztuje ich to 80 zł, a spłata zakończy się po 10 latach. W przypadku budynków, gdzie balkonów nie miały jedynie mieszkania środkowe, koszt ich zamontowania finansowany był z funduszu remontowego.
W tym roku balkony powstaną jeszcze w blokach przy ul. Ułańskiej 18 i 19. Ich mieszkańcy muszą się jednak liczyć z wyższymi kosztami.
- W tym roku po przetargu okazało się, że będzie drożej. Wzrosły koszty pracy, również ceny niektórych materiałów również poszły w górę. Mieszkańców bloków przy ul. Ułańskiej będzie więc to kosztowało 99 zł miesięcznie przez dziesięć lat - podkreśla prezes Kusek.
Postęp prac na budowie obwodnicy Tuchowa. Inwestycję wizytow...
Duże zainteresowanie balkonami w Tarnowie
Przykład ze spółdzielni Jaskółka wzięły również wspólnoty mieszkaniowe zamieszkujące budynki należące do Miejskiego Zarządu Budynków. Balkony powstają już przy ul. Szkotnik 8.
- Mamy w nim jedenaście lokali komunalnych, którym sfinansujemy budowę balkonów. Reszta należy do wspólnoty mieszkaniowej, która wzięła na to pożyczkę i będzie ją sama spłacała - mówi Piotr Augustyński, prezes MZB w Tarnowie.
Dodaje, że już kolejne wspólnoty mieszkaniowe przymierzają się do budowy balkonów przy ich blokach. W najbliższym czasie inwestycja może być zrealizowana w budynkach na ul. Głowackiego, Pułaskiego i Lelewela.
W tym roku balkony zostaną dostawione także do czterech bloków przy ul. Pułaskiego należących do Tarnowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Obecnie trwa przetarg, który wyłoni wykonawcę inwestycji.
- Dużo mieszkańców z tych budynków chce mieć balkon, a podejrzewam, że kolejni zgłoszą się, gdy inwestycja już ruszy - podkreśla Zbigniew Sipiora, prezes TSM.
- Znani tarnowianie na Instagramie. Co pokazują w sieci?
- Park Zdrojowy w Ciężkowicach już prawie gotowy [ZDJĘCIA]
- Zuza z "Policjantek i policjantów" to Maryla Morydz z Tarnowa [ZDJĘCIA]
- Wpadki inwestycyjne Tarnowa i okolic, z których śmiała się cała Polska [ZDJĘCIA]
- Najszybciej rozwijające się firmy z Tarnowa i regionu z Diamentami Forbesa
Bądź na bieżąco i obserwuj
FLESZ - Polska na baterie. Jesteśmy liderem ich eksportu
