Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Doppelgänger. Sobowtór” otworzy 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Nowy film Jana Holoubka w kinach od 29 września

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Jakub Gierszał w filmie „Doppelgänger. Sobowtór”
Jakub Gierszał w filmie „Doppelgänger. Sobowtór” Jarosław Sosiński
W polskim wywiadzie wojskowym istniał specjalny rodzaj szpiegów – ich metodą działania była kradzież tożsamości, a stawką kara śmierci. „Doppelgänger. Sobowtór” to psychologiczny thriller w reżyserii Jana Holoubka, zainspirowany historiami z czasów Zimnej Wojny. Produkcja otworzy tegoroczną edycję Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Do kin wejdzie 29 września.

"Czternastki" będą wyższe, Kaczyński zdradził szczegóły

od 16 lat

„Doppelgänger. Sobowtór” przenosi widzów w czas przełomu lat 70. i 80., a jego akcja rozgrywa się po dwóch stronach Żelaznej Kurtyny równocześnie. Hans Steiner mieszka w tętniącym życiem Strasburgu, korzystając z możliwości, jakie daje Zachód. Wtapia się w lokalną społeczność, jednocześnie prowadząc działalność szpiegowską. Jan Bitner mieszka z rodziną w Gdańsku i pracuje w stoczni. Pozornie nic nie łączy obu mężczyzn, jednak przeszłość skrywa tajemnicę, która postawi ich przed koniecznością zmierzenia się z własnymi słabościami i namiętnościami. Obaj staną przed pytaniem dotyczącym swojej tożsamości.

Twórcą filmu jest Jan Holoubek. Syn słynnego aktora przez wiele lat pracował jako operator filmowy. Jego zdjęcia ozdobiły takie filmy, jak "Supermarket", "Moralność pani Dulskiej" czy "Po prostu przyjaźń". W 2014 roku zadebiutował jako reżyser. Wielkim sukcesem okazał się jednak dopiero film "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" z 2020 roku oraz serial "Wielka woda" z 2022 roku. Drugą pełnometrażową realizacją reżysera jest właśnie „Doppelgänger. Sobowtór”. Również tym razem fabułę nowego dzieła Jana Holoubka zainspirowały autentyczne wydarzenia.

– Generalnie są dwa rodzaje szpiegów. Jedni po prostu funkcjonują pod swoimi nazwiskami, pracują w ambasadach, choćby. jako konsulowie. Metoda "doppelgänger" jest dużo rzadsza i bardziej ryzykowna. Są to ludzie, którzy działają pod przykrywką, ze zmienionymi, na ogół ukradzionymi personaliami – wtapiają się w społeczeństwo. Za czasów żelaznej kurtyny „wtórnicy” funkcjonowali po obu stronach i byliby narażeni na poważne konsekwencje, gdyby zostali schwytani, włącznie z wyrokami śmierci – opowiada o filmie Jan Holoubek.

„Doppelgänger. Sobowtór” to produkcja międzynarodowa, nakręcona z dużym rozmachem realizacyjnym. Zdjęcia do filmu, których autorem jest Bartłomiej Kaczmarek, powstawały w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Gdańsku, Sopocie, Bydgoszczy oraz Toruniu. Główne role zagrali Jakub Gierszał i Tomasz Schuchardt. W filmie zobaczymy również Wiktorię Gorodecką, Katarzynę Herman i Andrzeja Seweryna, a także zagranicznych aktorów – Emily Kusche, Joachima Raafa, Nathalie Richard i Jessicę McIntyre.

- To historia o dwóch mężczyznach, którzy z zupełnie różnych pobudek poszukują swojej tożsamości. Przez dłuższy czas nie wiedzą o swoim istnieniu, a są nierozerwalnie złączeni od samego początku. Jeden drugiemu ukradł tożsamość, drugi jej poszukuje, jednak to ten pierwszy orientuje się, że właściwie nie wie kim jest i że się zatracił w udawaniu kogoś innego – tłumaczy Jan Holoubek.

– Takie długofalowe działanie w ukryciu odbija się na bohaterze, jego psychice, sposobie, w jaki odbiera świat i w jaki funkcjonuje. Trzeba zobaczyć film, żeby się przekonać, jak poradził sobie z tym Hans – mówi Jakub Gierszał.

- Współpraca Wschodu z Zachodem, zakazana namiętność Niemki do Polaka, ryzykowne operacje śledcze – efekty kreacji aktorskich w realiach lat 70. i 80. będziemy oglądać już we wrześniu. Ponad 40 dni zdjęciowych, prawie 70 obiektów, około dwóch tysięcy statystów – wszystko po to, by stworzyć odpowiednią scenerię dla niezwykłej historii wyreżyserowanej przez Jana Holoubka, który już nieraz udowodnił, że potrafi wzbudzać głębokie emocje w widzach - zapowiada producentka, Anna Waśniewska.

„Doppelgänger. Sobowtór” trafi na ekrany polskich kin 29 września.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska