Jeżeli coś Cię denerwuje lub przeszkadza w Twoim mieście, daj nam znać! Dziennikarze "Gazety Krakowskiej" zajmą się problemem! Czekamy też na Twoje opinie, uwagi a także zdjęcia i wideo - pisz e-maila na adres [email protected], dzwoń - tel. 12 6 888 301. Do Twojej dyspozycji jest też profil "Gazety Krakowskiej" na Facebooku.
Pięcioletni Tomasz, trzyletni Mateusz, półtoraroczne bliźniaczki Julia i Marysia i dwumiesięczny Alanek często chorują. Opiekujący się rodziną lekarz i pielęgniarki mają już pismo do prezydenta miasta z prośbą o pilną zamianę mieszkania. Spotkanie odbędzie się w środę za tydzień.
- Mam nadzieję, że po przeczytaniu opinii lekarskiej panu prezydentowi zmięknie serce - mówi ze smutkiem w głosie pani Katarzyna. - Wciąż tylko słyszymy, że mieszkania rotacyjnego, które zajmujemy, nie możemy zamienić na socjalne ani żadne inne. A "przydział" według wyliczeń dostaniemy najwcześniej za siedem lat - dodaje zrozpaczona. Już nie ma sił razem z ojcem najmłodszego dziecka, Arkiem, ścierać pleśni ze ścian i nieustannie malować 37--metrowego mieszkania.
- Dzieci nie powinny przebywać w zagrzybionym miejscu - przyznaje Grzegorz Gołdynia, lekarz pediatra z Oświęcimia. - Niektóre jego odmiany mogą powodować u maluchów alergię a u kobiet nawet poronienie - dodaje. Zaleca powiadomić sanepid i właściciela budynku, do którego obowiązków należy usunięcie "dzikiego lokatora".
- Fakt, nie płacę czynszu regularnie, bo niby za co? - dodaje. Twierdzi, że bardzo dużo i tak wydaje na częste malowanie ścian i mycie specjalnymi środkami. Liczy, że dostanie jakiś pustostan do remontu, byle się przeprowadzić.
W urzędzie miasta informują, że w chwili obecnej na mieszkanie oczekuje ponad 600 osób, a okres oczekiwania wynosi kilka lat. - Niejednokrotnie warunki rodzin są bardzo trudne, ale często nie można im udzielić szybkiej pomocy - mówi Katarzyna Kwiecień, rzecznik magistratu.
Katarzyna Jeleń wniosek o wynajem złożyła 23 marca 2011 r. Został on wstępnie zakwalifikowany do wynajmu lokalu socjalnego.
- Jednak z uwagi na trudną sytuację rodzinną i zdrowotną w chwili przyjmowania wniosku została potraktowana szczególnie i otrzymała mieszkanie rotacyjne na czas oczekiwania na docelowe - dodaje rzeczniczka. Jak wyjaśnia, to jedyny budynek w mieście z takimi mieszkaniami, więc przyznanie innego lokum nie byłoby możliwe. W dodatku rodzinie przez to, że nie płaci czynszu, podczas listopadowego posiedzenia komisji mieszkaniowej odjęto punkty decydujące o kwalifikacji na listę osób do zawarcia umowy na przyszły rok.
Przedwojenny Lasek Wolski [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!