Rola gospodarzy dożynek przypadła Annie i Pawłowi Leszczyńskim. Dla zebranych wystąpili: zespół „Grojczanie”, dzieci z Przedszkola Samorządowego w Grojcu oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Grojcu.
Na dożynkach obecni byli przedstawiciele samorządu lokalnego gminy wiejskiej Oświęcim z wójtem Mirosławem Smolarkiem na czele.
Słów kilka o dożynkach
- Dożynki w kulturze polskiej istnieją od stuleci. Stanowią formę podziękowania za obfitość plonów. Dożynki gminne, parafialne czy powiatowe, są stosunkowo nową formą, powstałą w czasie międzywojennym, organizowane wówczas przez lokalne samorządy i partie chłopskie lub szkoły. Według wielu źródeł, początkowo wity jest wieniec z pozostawionych na polu zbóż, jarzębiny, wstążek i orzechów, owoców czy kwiatów. Następnie pieczony jest chleb, który - podobnie jak wieniec - zostaje poświęcony podczas mszy w najbliższym lokalnym kościele. Później odbywa się zabawa, podczas której witani są goście, przekazywany jest wieniec gospodarzowi dożynek, a następnie rozpoczynają się występy.



Inne zdjęcia z dożynek w Grojcu, w gminie Oświęcim:
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Oświęcim się bawi. Koncerty z gwiazdami i wiele innych atrakcji
- Nowy most nad Sołą. Cała konstrukcja będzie mieć ponad 460 metrów!
- Zabytkowa kopalnia Jawiszowice ma szansę być hitem turystycznym regionu
- Na Rynku w Oświęcimiu stanęły drzewa... w skrzyniach. WIDEO
- Kiedyś żyli tutaj Wiślanie. Niezwykłe znaleziska. Pierwsze takie na południu Polski
- Turyści paraliżują życie mieszkańców osiedla Pileckiego w Oświęcimiu

Wideo