- Teraz jest sezon grypowy, przez co dawcy są zdziesiątkowani, ale nie narzekamy - słyszmy w myślenickiej stacji. W styczniu krew oddały tu 230 osoby. Miesięcznie oddaje około 300. Gros dawców to właśnie druhowie.
W 2017 roku zorganizowali oni 20 akcji krwiodawstwa. Od zainicjowania w 2001 roku przez śp. druha Andrzeja Burzawę akcji „Krew darem ratowników dla dzieci poszkodowanych w wypadkach”, tych pojedynczych (najczęściej niedzielnych, bo wtedy druhowie mają trochę więcej czasu) było aż 319.
Z danych Powiatowego Zarządu Związku OSP RP w Myślenicach wynika, że najbardziej zaangażowani w akcję są strażacy-ochotnicy z gmin: Tokarnia, Pcim, Sułkowice, Dobczyce oraz Myślenice.
Potwierdzenie tego widać było choćby w ostatnią niedzielę. W myślenickiej stacji krwiodawstwa stawiło się ponad 30 druhów z Myślenic i Krzczonowa. 28 z nich mogło tego dnia oddać krew i tak pula zwiększyła się o kolejne 12,6 litra.
Myślenicka brać strażacka jest dobrze znana w środowisku krwiodawców. Jolanta Zatorska, dyrektorka Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie wypowiada się o druhach z powiatu myślenickiego w samych superlatywach i mówi, że ten i podobne kluby to bardzo cenna inicjatywa.
Niekwestionowanym liderem, jeśli chodzi o liczbę oddanych litrów krwi, jest druh Tadeusz Sroka z OSP Myślenice Dolne Przedmieście. W ramach akcji oddał jej już ponad 50 litrów, a od początku (pierwszy raz oddał krew w 1977 roku) około 60. Choć, jak z góry zaznacza, nie robi tego dla statystyk lub sławy, a nawet nie dla profitów takich jak darmowy bilet na krakowską komunikację miejską albo priorytetowe (bez kolejek) traktowanie w placówkach służby zdrowia, z jakich może korzystać jako Zasłużony Honorowy Dawca Krwi.
- Myślę, że większość z moich kolegów też tak do tego podchodzi. Tak jak jest się strażakiem ochotnikiem, tak samo dobrowolnie i z wewnętrznej potrzeby idzie się oddać krew. Tak to się we mnie zakodowało, że nie wiem co będzie, jak skończę 65 lat? - mówi i zapowiada, że jeśli tylko zdrowie pozwoli to jeszcze przez 5 lat, czyli do osiągnięcia tej górnej granicy wieku dla krwiodawcy, będzie brał udział w akcjach.
Od kilku lat strażacy z powiatu myślenickiego rejestrują się także w bazie potencjalnych dawców szpiku.
- W dwóch ostatnich latach przebadano, zakwalifikowano i wpisano do rejestru 38 dawców szpiku kostnego - mówi druh Jan Podmokły, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Myślenicach.
ZOBACZ KONIECZNIE:
Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!
WIDEO: Poważny program - odc. 6: Mieszkańcy walczą o zapomniany park
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto