MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dwór Badenich w Krakowie przechodzi remont. Tak ma wyglądać po jego zakończeniu

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
W połowie maja Zarząd Zieleni Miejskiej podpisał z wykonawcą umowę dotyczącą adaptacji i modernizacji dworu. Obecnie trwają prace przygotowawcze na placu budowy. Remont ma zakończyć się w grudniu 2025 roku. Póki co, ZZM pokazał wizualizacje tego jak obiekt będzie wyglądał po remoncie.

"Rozpoczęty został pierwszy, podstawowy etap prac, którego zakończenie zgodnie z zawartą umową przypada na koniec tego roku. Obejmuje on wykonanie robót budowlanych, takich jak m.in. wykonanie podbicia odcinkowego istniejących fundamentów budynku, przegrody, pogłębienie poziomu posadzki części podziemnej względem istniejącego przez wykonanie płyty z posadzki żelbetowej, połączonej z konstrukcją podbicia ścian, wykonanie izolacji przeciwwodnej i termicznej fundamentów, wyburzenie ścian działowych, skucie tynków wewnętrznych, osuszenia ścian i impregnacje, demontaż posadzek i okładzin ściennych, demontaż starych instalacji, wywóz i utylizacja gruzu oraz elementów z rozbiórki" - tłumaczą urzędnicy.

Zakończenie realizacji całości zadania, przewidziane jest na koniec 2025 r. i będzie zależne od dostępnych środków. W galerii możecie zobaczyć jak dwór będzie wyglądał po remoncie.

Sprawa dworu w Wadowie ciągnie się od 2019 r. gdy Radni Miasta Krakowa wraz z mieszkańcami podjęli dyskusję na jego temat. Już wówczas wyraźnie zaznaczono, że zabytek trzeba przywrócić do dawnej świetności. Do dwóch pierwszy dialogów technicznych nie przystąpiła żadna firma, która chciałaby zgłosić pomysły zagospodarowania dworu. Ze względu na to, że dwa pierwsze dialogi okazały się fiaskiem, ZZM zorganizował więc trzeci. Urzędnicy zwracali uwagę, że dwór Badenich to szansa na partnerstwo publiczno-prywatne (PPP). Dwa nieudane dialogi nie były jedynym problemem. Wielki problem stanowiła też cena rewitalizacji dworu, której kwota wówczas opiewała na 10 mln zł.

Niestety przez kolejne lata dało się obserwować, jak dwór podupada. Jednym z większych błędów w gospodarowaniu tym miejscem, okazało się wyprowadzenie przedszkola z dworu przed 20 laty. Następnie jego złą kondycję pogorszył jeszcze pożar w 2008 r. który strawił część więźby dachowej wraz z dachem.

Od 2017 r. budynek jest zarządzany przez ZZM. Dotychczas na zlecenie miejskiej jednostki wykonano szereg prac interwencyjnych i zabezpieczających dworek

Historia dworu

Dwór Badenich wraz z parkiem znajduje się przy ul. Glinik (Dzielnica XVII Wzgórza Krzesławickie). Klasycystyczny dwór powstał w 1874 roku. Zaprojektował go Antoni Łuszczkiewicz dla Józefa Badeniego, właściciela Wadowa. To murowany, asymetryczny pałac o cechach neorenesansowych wokół którego założono park krajobrazowy. Dwór był własnością Badenich do 1930 roku, następnie został kupiony przez Zofię Kulinowską, która mieszkała w dworze do 1945 roku.

Rewolucja w rozwodach: Notariusz i USC zamiast sądu?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska