https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dworce kolejowe w Dolinie Popradu ze zgodą na przebudowę. Po Barcicach czas na Żegiestów

Janusz Bobrek
Dworzec w Żegiestowie powstał w 1908 roku i jest objęty ochroną konserwatorską. Wojewoda małopolski podpisał zgodę na jego przebudowę
Dworzec w Żegiestowie powstał w 1908 roku i jest objęty ochroną konserwatorską. Wojewoda małopolski podpisał zgodę na jego przebudowę UWWM w Krakowie
Do połowy 2022 roku PKP ma zamiar wyremontować i wybudować łącznie 12 dworców w Dolnie Popradu na trasie Nowy Sącz – Krynica-Zdrój. Wojewoda małopolski wydał już zgodę na przebudowę budynków w Barcicach i Żegiestowie. Inwestycja w sądeckie obiekty to prawie 60 mln zł.

FLESZ - Pracownicy „Biedronki” nie chcą pracować w niedziele

od 16 lat

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita wydał decyzję o przebudowie dworca kolejowego w Barcicach (gmina Stary Sącz) i Żegiestowie (gmina Muszyna). Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A, które w najbliższym czasie wyremontują łącznie 12 obiektów. Przebudowane i dostosowane do współczesnych standardów zostaną dworce w Barcicach, Piwnicznej, Piwnicznej-Zdroju, Rytrze, Wierchomli Wielkiej, Żegiestowie, Żegiestowie-Zdroju oraz Starym Sączu. Wszystkie, poza ostatnim wymienionym, są objęte ochroną konserwatorską. Dlatego przedsięwzięcie będzie łączyć renowację elementów historycznych z przystosowaniem budynków do współczesnych wymogów i przepisów budowlanych oraz przeciwpożarowych. Będą one także dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Natomiast w Łomnicy-Zdroju, Młodowie, Miliku oraz Zubrzyku powstaną nowe budynki o powierzchni użytkowej do 100 m2. Ich wygląd zostanie dostosowany do otoczenia, a wnętrza będą odpowiadały nowym standardom w zakresie obsługi podróżnych. Do tego w ich pobliżu znajdzie się nowa mała architektura, wiaty rowerowe i parkingi.

– Sądecczyzna to niezwykle interesujący dla turystów teren – to góry, jeziora, lasy i zabytki. Decyzją Wojewody Małopolskiego w powiecie nowosądeckim zostanie zrealizowana kolejna inwestycja, która nie tylko usprawni funkcjonowanie okolicznych mieszkańców, ale sprawi, że ziemia ta będzie jeszcze atrakcyjniejsza dla turystów. Podróżowanie na terenie naszego województwa staje się wygodniejsze i bardziej komfortowe. Gratuluję wszystkim zaangażowanym w działania nad realizacją tej inwestycji – zaznacza wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Łączny koszt 12 inwestycji to blisko 60 mln zł brutto. Są one dofinansowane ze środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Za projekty i ich realizację odpowiedzialna jest firma SKB S.A.

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska