Dwukrotnie ratowali turystów na sądeckich szlakach. Goprowcy...

  Dwukrotnie ratowali turystów na sądeckich szlakach. Goprowcy apelują: Powstrzymajcie się od wędrówek

  Zdjęcie autora materiału
  Alicja Fałek

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Dwukrotnie ratowali turystów na sądeckich szlakach. Goprowcy apelują: Powstrzymajcie się od wędrówek
  1/5
  przejdź do galerii

  ©Grupa Krynicka GOPR

  Ratownicy z Grupy Krynickiej GOPR w niedzielę (6 stycznia) dwukrotnie pomagali turystom, którzy nie byli w stanie dotrzeć do wyznaczonego przez nich celu pieszej wędrówki. Obie akcje zakończyły się sukcesem. Goprowcy przestrzegają jednak, że warunki na szlakach są bardzo trudne i lepiej wstrzymać się z wyjściem w góry na kilka dni.
  W niedzielę (6 stycznia) około godz. 18 z ratownikami Grupy Krynickiej GOPR za pośrednictwem aplikacji "Ratunek" skontaktowali się turyści, którzy utknęli na czerwonym szlaku pomiędzy schroniskami na Cyrlii i Hali Łabowskiej. Pomóc wyruszyło kilkunastu goprowców, którzy mieli utrudnione zadanie, bo nie mogli się skontaktować z turystami. Po godzinie udało się im dotrzeć do wzywających pomoc.

  - Grupa była raczej dobrze przygotowana na warunki panujące w górach. Dwie osoby, które szły jako pierwsze, przecierały szlak rakietami założonymi na nogi. Za nimi szły osoby bez sprzętu i to one opadły z sił niedaleko schroniska na Łabowskiej Hali - mówi Andrzej Stefański, zastępca naczelnika Grupy Krynickiej GOPR. - Turyści zostali przez naszych ratowników zabezpieczeni i przetransportowali do schroniska.

  Jednocześnie goprowcy otrzymali kolejną prośbę o pomoc. Tym razem od turysty samotnie przemierzającego szlaki Beskidu Sądeckiego. Młody mężczyzna około godz. 9 rano wędrował z Gabonia do schroniska na Przechybę. Ale w rejonie szczytu Zgrzypy opadł z sił.

  - Mężczyzna był kondycyjnie dobrze przygotowany, jak i pod względem ubioru. Jednak brnięcie w śniegowych zaspach mierzących od metra w górę przez kilka godzin okazało się w pewnym momencie dla niego zbyt trudne - podkreśla Stefański. - Dyżurny GOPR polecił turyście, by ten zawrócił. Gdy nie miał już siły iść, rozpalił ognisko i grzejąc się przy ogniu oczekiwał na ratowników.

  Goprowcy dotarli do mężczyzny na nartach turowych i skuterach śnieżnych. Turysta natomiast został zabrany przez ratownika specjalnym quadem na gąsienicach i zwieziony do Gabonia.

  Ratownicy z Grupy Krynickiej GOPR apelują do turystów, bo przez najbliższe dni unikali pieszych wędrówek. Większość szlaków Beskidu Sądeckiego jest nieprzetarta, a brodzenie w śniegu, którego warstwa sięga od metra w górę, jest bardzo męcząca.

  - Jeśli ktoś już przebywa w schronisku i musi wrócić, to najlepiej wybrać główne trasy, które zazwyczaj ją choć trochę przetarte. Należy się też dobrze wyposażyć. W rakiety, czy narty i ciepłe ubranie - zaleca Stefański.

  Dobrze też mieć ze sobą naładowany telefon komórkowy z zainstalowaną bezpłatną aplikacją "Ratunek" oraz zapisanymi numerami alarmowymi 985 i 601 100 300.


  WIADOMOŚCI Z SĄDECCZYZNY  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  o wypady w góry

  gośc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  GOPR i jak TOPR powinni ludziom którzy bezmyślnie chodzą w góry jak jest zagrożenie wystawiać rachunek na 75.000zł to się zastanowią 10 razy zanim pójdą takie koszty na pewno by powstrzymałby...rozwiń całość

  GOPR i jak TOPR powinni ludziom którzy bezmyślnie chodzą w góry jak jest zagrożenie wystawiać rachunek na 75.000zł to się zastanowią 10 razy zanim pójdą takie koszty na pewno by powstrzymałby pomysły ludziom chodzenie po górach mandat=rachunek na 75.000 zł wtedy by ludzie sie zastanowili co robia i na co sie zarażając gdy idą w góry nie myśląc o zagrozeniach zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Gigantyczny śnieżny labirynt [ZDJĘCIA]

  Gigantyczny śnieżny labirynt [ZDJĘCIA]

  Wybierz najpiękniej oświetlone na święta miasto w Polsce

  Wybierz najpiękniej oświetlone na święta miasto w Polsce

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce