FLESZ - Białoruska prowokacja

Pomysłodawcą i organizatorem Dnia Otwartego Muzeów Krakowskich jest Stała Konferencja Dyrektorów Muzeów Krakowskich przy współpracy z Urzędem Miasta Krakowa. W tym roku wydarzenie odbędzie się 14 listopada i weźmie w nim udział 45 muzeów i galerii. Poza krakowskimi muzeami w inicjatywę włączą się też instytucje z Niepołomic i Wieliczki. Program obejmuje ekspozycje stałe i czasowe, udostępnianie wyjątkowych miejsc, na co dzień niedostępnych dla zwiedzających, jak również specjalne atrakcje: warsztaty, prezentacje multimedialne, pokazy czy oprowadzania z przewodnikiem.
– Po niemal dwuletniej przerwie spowodowanej ograniczeniami związanymi z pandemią, krakowskie muzea ponownie zapraszają na dzień otwarty. Zaplanujmy więc na 14 listopada wizyty w muzeach i galeriach, które specjalnie na tę okazję przygotowały dodatkowe atrakcje. To świetny pretekst, żeby przypomnieć sobie, jak bogate i różnorodne zbiory mają krakowskie placówki, jak ciekawą ofertę proponują. Może dla niektórych krakowian i gości odwiedzenie 14 listopada wybranego muzeum lub kilku muzeów stanie się początkiem do zaplanowania serii kolejnych wizyt? – zaprasza Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.
Wśród wielu atrakcji specjalnie przygotowanych na ten dzień można wymienić mistrzowskie warsztaty w Muzeum Interaktywnym Centrum Edukacji Teatralnej MICET ‒ „Ciao ciało! Kontakt z ciałem poprzez ruch, ekspresję i taniec”. Tematem przewodnim warsztatów będzie ciało jako narzędzie pracy aktora w tworzeniu scenicznego dzieła. Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki zaprasza na wystawę kilkudziesięciu prac Leszka Sobockiego „Portrety krakowian”, a Zamek Królewski na Wawelu na specjalne trasy z przewodnikiem „Otwórz oczy na Wawel” – spacer po wzgórzu wawelskim oraz „Wawel po godzinach” – sekrety Baszty Złodziejskiej. Z kolei Międzynarodowe Centrum Kultury proponuje oprowadzania po wystawie „Ukraina. Wzajemne spojrzenia” w języku polskim i ukraińskim, a Muzeum Fotografii zaprasza do nowych pomieszczeń przy ul. Józefitów 16, gdzie można zwiedzić magazyny studyjne, pracownie konserwacji i digitalizacji wyposażone w nowoczesny sprzęt.
Nie zabraknie także propozycji dla najmłodszych krakowian. Muzeum Inżynierii Miejskiej zaprasza dzieci do Strefy Kreatywności. To przestrzeń przygotowana do prowadzenia zajęć edukacyjnych przy użyciu klocków o dużych rozmiarach, gdzie dzieci mogą zbudować swój własny świat. Muzeum przygotowało zajęcia, w trakcie których uczestnicy stworzą miasto przyszłości, mapę okolicy, słynne budowle i zaprojektowane przez siebie domy marzeń. Natomiast Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK zaprasza dzieci w wieku 5-10 lat na warsztaty „Pejzaż dźwiękowy”. W pierwszej części zajęć uczestnicy obejrzą wystawę „Muzyka jako zapis. Muzyka jako eksperyment”, a następnie sami przeprowadzą twórczy eksperyment: wysłuchają pejzaży dźwiękowych i spróbują przełożyć dźwięk na obraz.
W dniu 14 listopada muzea czynne będą w swoich stałych godzinach otwarcia, wstęp do niektórych jest bezpłatny. Na wybrane punkty programu obowiązują zapisy lub rezerwacje (za pośrednictwem stron internetowych poszczególnych instytucji).
Szczegółowy pogram 16. edycji Dnia Otwartego Muzeów Krakowskich można pobrać na stronie www.krakow.pl oraz na stronach muzeów uczestniczących w wydarzeniu.
- Popularne leki wycofane z aptek w Polsce. Jest nowa lista od GIF WRZESIEŃ 2022
- Najlepszy Dom Świata stoi pod Krakowem! Zobacz, jak wygląda!
- Linia tramwajowa do Górki Narodowej jak w San Francisco. Ale bez pętli?
- Kiedyś Wawel zasłaniał tajemniczy budynek. Teraz jego istnienie byłoby oburzające
- Samochody pojechały już S7. Odcinek od węzła Widoma do węzła Szczepanowice otwarty!
- Kto nie może wziąć ślubu kościelnego? Oto przypadki, gdy ksiądz odmówi narzeczonym