Spis treści
3 czerwca to Dzień Savoir-vivre
Savoir-vivre to zbiór norm, zachowań i zwyczajów. Warto ich przestrzegać. Zasady te dotyczą przede wszystkim odpowiedniego zachowania się w poszczególnych sytuacjach i miejscach (np. w pracy, szkole, domu, restauracji), komunikacji, sposobu jedzenia i picia, ale także odpowiedniego ubioru.
Chociaż zasad savoir-vivre jesteśmy uczeni już od najmłodszych lat, to często nie są one przestrzegane. Warto więc zapoznać się z najczęstszymi błędami, związanymi z odpowiednim zachowaniem. Wiecie, dlaczego nie powinno pisać się „Witam” na początku e-maila i czym można je zastąpić? Jesteście ciekawi „co mówi” ułożenie waszych sztućców w restauracji czy na przyjęciu? Sprawdźcie naszą listę zasad savoir-vivre, o których mało kto wie.
Savoir-vivre to nie tylko odpowiednie gesty czy słowa
Wyrażenie savoir-vivre pochodzi z języka francuskiego. Można je przetłumaczyć jako „sztukę życia”. W rzeczywistości chodzi jedynie o to, by zachowywać się odpowiednio do zaistniałych okoliczności, a także wykazywać się kulturą osobistą. Zgodnie z zasadami savoir-vivre nie należy jedynie wykonywać odpowiednich gestów czy słów w stosownych do tego sytuacjach, ale powinno się też wykazywać punktualnością, słuchać tego, co mówią inni czy nie używać wulgaryzmów.
Włanczać to dopiero początek! Te błędy językowe popełnia nie...
To uniwersalne zasady savoir-vivre’u, ale warto zaznaczyć, że niektóre z nich mogą się różnić w zależności od kraju. Mianem cross-cultural savoir-vivre określa się międzykulturowe dobre maniery.
