Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziwne przetargi miasta Tarnowa

Andrzej Skórka
Jedno z kwestionowanych postępowań Centrum Usług Ogólnomiejskich dotyczy remontu ulicy Legionów, tuż obok głównej siedziby magistratu. Centrum kierował aresztowany dyrektor Jacek K.
Jedno z kwestionowanych postępowań Centrum Usług Ogólnomiejskich dotyczy remontu ulicy Legionów, tuż obok głównej siedziby magistratu. Centrum kierował aresztowany dyrektor Jacek K. Andrzej Skórka
Część przetargów w Centrum Usług Ogólnomiejskich miała odbyć się bez powoływania komisji przetargowej. Tak wynika z kontroli, której przeprowadzenie w tej jednostce magistratu zlecił pełniący obowiązki prezydenta Henryk Słomka-Narożański. Postępowanie ujawniło liczne i ważne braki w dokumentacji Centrum.

Nie wiadomo, co do powiedzenia na temat wyników kontroli ma szef CUO. Jacek K. od połowy grudnia zeszłego roku przebywa w tymczasowym areszcie. Jego zatrzymanie nie miało związku z urzędową kontrolą. Sprawdzenie działalności Centrum zlecił p.o. prezydenta miasta jeszcze przed grudniowym zatrzymaniem dyrektora przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Polecenie prześwietlenia działalności Centrum wydał po tym, jak w magistracie zabrakło prezydenta Ryszarda Ś., aresztowanego we wrześniu pod zarzutem korupcji.

Henryk Słomka-Narożański dopiero pod nieobecność zwierzchnika odkryć miał, że przy podejmowaniu niektórych decyzji był pomijany.

Kontrolą i audytem objęto Biuro Miejskiego Inżyniera Miasta. Ta część CUO odpowiadała za organizowanie remontów tarnowskich ulic, chodników, parkingów. Na początku analizie poddane zostały przetargi organizowane w ubiegłym roku. - Zarówno wyniki kontroli, jak i audytu wskazują na liczne uchybienia formalne, polegające przede wszystkim na brakach w dokumentacji - twierdzi Dorota Kunc-Pławecka, rzeczniczka prasowa prezydenta Tarnowa. Dyrektor Centrum nie powoływał komisji przetargowej do oceny i wyboru ofert, choć wymagają tego procedury wewnętrzne.

Zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych, w przypadku mniejszych robót budowlanych czy drogowych nie ma obowiązku powoływania komisji przetargowej. Taki wymóg wprowadził jednak kilka lat temu wewnętrznym zarządzeniem prezydent Ryszard Ś. W Centrum Usług Ogólnomiejskich ta zasada w co najmniej kilku przypadkach nie była respektowana. Tak przynajmniej wynika z ustaleń kontroli i audytu. Efekt?

- Nie sporządzano protokołów z postępowania, zaniedbywano obowiązkowe ogłoszenia o udzieleniu zamówienia w Biuletynie Zamówień Publicznych - wylicza Dorota Kunc-Pławecka.

Inne uchybienia to zaniedbania w informowaniu firm, które zgłaszały się na przetarg, o wyborze najkorzystniejszej oferty albo unieważnieniu postępowania z podaniem uzasadnienia.

Ilu postępowań dotyczą nieprawidłowości? Według magistratu, chodzi o pięć ubiegłorocznych przetargów. Urzędnicy nie byli jednak w stanie skontrolować wszystkich spraw.

Dokumentację części przetargów CUO analizują od pewnego czasu funkcjonariusze ABW. Urząd nie chce ujawnić, jakich konkretnie zamówień dotyczyły. Henryk Słomka-Narożański kilkanaście dni temu wspomniał na łamach "Gazety Tarnowskiej" o nieprawidłowościach w Centrum, które polegać miały na zmianie technologii przy remontach niektórych ulic.

Dyrektor Centrum Jacek K. aresztowany został pod zarzutem przekroczenia uprawnień. Według śledczych, działać miał w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Prokuratura Okręgowa w Krakowie nie podaje szczegółów. Postępowanie wiąże się ze śledztwem w sprawie prezydenta Ryszarda Ś. Samorządowcowi, już po aresztowaniu Jacka K., poszerzono listę zarzutów. Dwa z nich dotyczyć mają również przekroczenia uprawnień. To sugeruje, że nowy wątek dotyczyć może właśnie działalności CUO.

***
Tu wykryto uchybienia
Kontrolerzy z magistratu mieli się natknąć na nieprawidłowości badając pięć ubiegłorocznych przetargów CUO. Chodzi m.in. o wyłonienie wykonawców cząstkowych remontów ulic, jednego z etapów przebudowy i remontów ulic, a także dostaw sprzętu do naprawy nawierzchni jezdni. Jedno z kwestionowanych postępowań dotyczyło ponadto utrzymania porządku i czystości ulic i placów w lecie ubiegłego roku.

Naruszenia wewnętrznych reguł urzędowych towarzyszyć miały również postępowaniu z jesieni 2012 r. To efekt skontrolowania remontów ulic Kasztanowej, Legionów i Simchego, a także przebudowy chodnika przy al. Jana Pawła II. Wszystkie te roboty objęte były jednym przetargiem na remonty i przebudowę ulic w Tarnowie.

To nie przestępstwa

Magistrat przyznaje, że stwierdzone uchybienia formalne nie noszą znamion przestępstwa. Potraktowane zostały jako przypadki naruszenia dyscypliny finansów publicznych. W najbliższych dniach Urząd Miasta Tarnowa zamierza o swoich ustaleniach powiadomić na piśmie rzecznika dyscypliny finansów publicznych.

Napisz do autora:
[email protected]

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska