Trzecia faza jest ostatnią i wyłoni pięciu uczestników rosyjskiego mundialu spośród dwudziestu reprezentacji. Drużyny zostały podzielone na pięć grup po cztery zespoły i tylko zwycięzcy uzyskają przepustkę na MŚ. Zmagania rozpoczną się w październiku bieżącego roku, a zakończą w listopadzie 2017 roku.
Los sprawił, że mianem „grupy śmierci” można bezapelacyjnie określić grupę B. Zagrają w niej trzy reprezentacje, które uczestniczyły w dwóch poprzednich mundialach. Są to Algieria, Nigeria i Kamerun. Ta trójka reprezentowała „Czarny Ląd” w turnieju finałowym aż szesnastokrotnie. Stawkę uzupełnia Zambia, ale przy tak renomowanych przeciwnikach z pewnością ciężko będzie jej coś ugrać.
Polski akcent będziemy mieć w grupie A, bowiem reprezentację Tunezji prowadzi Henryk Kasperczak. „Orły Kartageny” o to, aby po raz pierwszy od dwunastu lat pojechać na największą piłkarską imprezę na świecie będą musiały walczyć z Libią, Gwineą i Demokratyczną Republiką Kongo, w której należy chyba upatrywać najgroźniejszego rywala dla ekipy Kasperczaka. Trzeba przyznać, że los dla podopiecznych poslkiego trenera był łaskawy.
W grupie C faworytem jest Wybrzeże Kości Słoniowej, ale plany spróbują pokrzyżować Mali, Gabon oraz Maroko. Malijczycy i Gabończycy jeszcze nigdy się nie zakwalifikowali, a Marokańczykom ta sztuka udała się po raz ostatni w 1998 roku. Dla porównania WKS trzykrotnie grał na MŚ, na każdych od 2006 roku.
Senegal i Republika Południowej Afryki marzą o tym, żeby pierwszy raz od 2002 roku wywalczyć przepustkę na mundial poprzez eliminacje (w 2010 roku RPA było organizatorem). W Korei i Japonii, w swoim debiucie, Senegalczycy zapisali piękną kartę, dochodząc aż do ćwierćfinału. W grupie D oprócz Senegalu i RPA zagrają także Republika Zielonego Przylądka oraz Burkina Faso, które mogą się okazać bardzo niewygodnymi przeciwnikami dla dwójki faworytów.
Kandydatem numer jeden do wyjazdu do Rosji w czerwcu 2018 roku jest Ghana, która od 2006 roku regularnie kwalifikuje się na mundiale. Plany te z pewnością będzie chciał zepsuć team pod batutą Hektora Raula Cupera, czyli Egipt, czekający na udział w MŚ od 1990 roku. Poważniejszych ról w walce o pierwsze miejsce raczej nie odegrają reprezentacje Ugandy i Konga.
Grupa A
Tunezja
Gwinea
DR Kongo
Libia
Grupa B
Kamerun
Nigeria
Algieria
Zambia
Grupa C
Wybrzeże Kości Słoniowej
Mali
Gabon
Maroko
Grupa D
Senegal
Republika Południowej Afryki
Republika Zielonego Przylądka
Burkina Faso
Grupa E
Ghana
Egipt
Kongo
Uganda
Drabinka pucharowa Euro 2016: mamy otwartą drogę do finału!
