Kraków przed II wojną światową był głównie miastem kupieckim i inteligenckim. W tym czasie w mieście prężnie funkcjonowało już ponad 1500 lokali gastronomicznych. Co jak na tamte czasy było naprawdę imponującym wynikiem. W 1936 roku w mieście odbyły się pierwsze „Dni Krakowa”, pomyślane jako wielodniowy festyn, a mieszkańcy miasta i turyści mogli obserwować nawet pokazy sztucznych ogni.
Inaczej w tamtych czasach wyglądał Rynek Główny i Ratusz. Zupełnie inaczej można było się poczuć na Alejach Trzech Wieszczów czy ulicy Dietla, gdzie Planty były bardzo okazałe. A przed Pałacem Prasy przy ul. Wielopole rosły... palmy.
W dwudziestoleciu międzywojennym, tuż po odzyskaniu niepodległości, polskie władze centralne uznały wawelski zamek za gmach reprezentacyjny Rzeczypospolitej, oddany do użytku Naczelnika Państwa, a następnie dla Prezydenta RP – uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 1921 r., zespół urbanistyczny na Wawelu stał się jedną z oficjalnych Rezydencji Prezydenta Polski.
Jesienią 1923 r., w wyniku pogarszającej się sytuacji ekonomicznej i konfliktów społecznych, doszło w Krakowie do demonstracji i krwawych starć ulicznych.
- Osiedlowa "anakonda". Tak wygląda najdłuższy blok w Krakowie
- Idealny na wiosenne spacery! Mamy najdłuższy park w Polsce! Gdzie koniec?
- Zrujnowany Kazimierz, szare Stare Miasto. Pamiętacie jeszcze taki Kraków?
- Tak mieszkają najbogatsi w Krakowie. Luksusowe domy i mieszkania na sprzedaż!
- 9 lekarzy z Krakowa wśród najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie
