Tarnów szuka sposobu na to, aby zatrzymać turystów w mieście i regionie na dłużej
Rozwój turystyczny regionu tarnowskiego w oparciu o liczne na tym terenie winnice nie jest pomysłem nowym. Mówi się o nim już od kilku lat. Teraz jednak działania w tym kierunku mają przejść do etapu realizacji. Enoturystyka cieszy się coraz większą popularnością, a Tarnów i region są coraz częściej celem odwiedzin mieszkańców innych rejonów Polski właśnie ze względu na kierowaną do nich ofertę i organizowane wydarzenia w winnicach. Są to jednak zazwyczaj pobyty krótkotrwałe, przeważnie jednodniowe.
- Kraków jest marką samą w sobie, a Tarnów jako drugie co do wielkości miasto w Małopolsce musi szukać tych turystów i zachęcać ich w atrakcyjny sposób do tego, aby tutaj nie tylko przyjechali, ale żeby też zostali na dłużej – zauważa Jan Czaja z Tarnowskiej Organizacji Turystycznej.
Przygotowana koncepcja architektoniczna i wizualna zakłada stworzenie atrakcyjnego szlaku winiarskiego, który połączony ma być jednocześnie z promocją kulinarnych tradycji regionu. Na realizację wszystkich przedsięwzięć potrzeba około 100 milionów złotych. O pieniądze, w tym z funduszy unijnych, zabiegać mają bezpośrednio samorządy, na terenie których realizowane będą poszczególne projekty, ale szukać ma ich także sama TOT w różnych programach dotyczących rozwoju turystyki i oferty kulturalnej.
Szlak winiarski połączy Tarnów z gminami. Plany są ambitne
Enoturystyczny szlak winiarski będzie miał swój początek w Tarnowie. Kamienica przy Rynku 7, w samym sercu miasta, w której mieści się obecnie Tarnowskie Centrum Informacji, przemienić ma się w nowoczesną placówkę informacji turystycznej, obejmującej swoim zasięgiem nie tylko miasto, ale cały region. W zagospodarowanych pomieszczeniach turyści będą mogli zapoznać się m.in. z bogatą ofertą lokalnych winnic i ciekawych miejsc w okolicy, które warto zobaczyć przy okazji pobytu w Tarnowie, a także z organizowanymi w nich wydarzeniami i eventami.
Ambitne plany zakładają także wykupienie sąsiadującej z nim działki – na rogu tarnowskiego Rynku i Wielkich Schodów i zagospodarowanie jej pod wyjątkowe muzeum, ukazujące historię miasta i regionu przez pryzmat produkcji i handlu winem w Małopolsce.
- Te tradycje winiarskie są u nas bardzo bogate, z czego dzisiaj niewiele osób zdaje sobie nawet sprawę – mówi Jan Czaja.
Projekt zakłada także wyremontowanie i zagospodarowanie zabytkowego budynku byłego spichlerza przy dawnym Pałacu Sanguszków, a także odbudowę nieistniejącej już dzisiaj oranżerii. Oba budynki miałyby pełnić funkcje kulinarno-kulturalno-turystyczno-konferencyjne. Organizowane byłyby w nich m.in. prezentacje, spotkania, wykłady, ale także degustacje lokalnego wina, w tym pochodzącego ze znajdującej się po sąsiedzku winnicy, którą udało się reaktywować i obsadzić ją winoroślami.
Nowe atrakcje, które mają przyciągnąć turystów do naszego regionu, powstać mają także w podtarnowskich gminach. To efektowne tarasy widokowe, które mają być ulokowane m.in. na winnicach, zagospodarowanie pozostałości stodół i szklarni podworskich pod gastronomię i miejsca degustacji lokalnych produktów oraz win, a także postawienie estetycznych pawilonów wystawienniczych, ukazujących bogactwo kulinarne i atrakcje danej gminy czy regionu. Na bazie szkoły w Dąbrówce Szczepanowskiej powstać ma natomiast baza kulinarno-hotelowa, a przy winnicach przestronne altany, w których mają być przyjmowane grupy turystów. Ci mają docierać do nich m.in. meleksami, podobnie jak to miało miejsce w minione wakacje i jesienią. Kursy do winnic w gm. Pleśna i Ryglice cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem.
Projekt stworzenia spójnego Centrum Winiarstwa enoTARNOWSKIE ma na celu zintegrować winnice, lokalnych producentów, gastronomię i atrakcje turystyczne, a także wypromować lokalne tradycje, kulturę i unikalne walory regionu.
TOT nawiązał już także współpracę z sąsiednimi regionami winiarskimi – w rejonie Opatowa i Sandomierza w województwie świętokrzyskim a także w rejonie Jasła na Podkarpaciu. Dzięki temu powstać ma szeroka oferta enoturystyczna, jakiej nie ma w kraju.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Tak wyglądał Tarnów w czasach naszego dzieciństwa. Sentymentalny powrót w lata 90-te
- Świąteczne balowanie w Alfie było wyśmienite. Tłumy imprezowiczów na parkiecie!
- To już nie ruiny, a prawdziwa zamkowa wieża. Region zyskał piękną atrakcję
- CenterMed świętował swoje urodziny w Centrum Sztuki Mościce na rockowo
- Miasto ma pomysł na wykorzystanie ruin przy Wielkich Schodach. To miejsce wstydu!
W Tarnowie przy ruchliwych ulicach posadzone zostaną sporych rozmiarów drzewa
