MKTG SR - pasek na kartach artykułów

„Escape Truck” na rynku w Olkuszu. Funkcjonariusze policji i straży granicznej przestrzegają przez handlem ludźmi. Zobacz zdjęcia

Paweł Mocny
Paweł Mocny
"Escape Truck" w Olkuszu
"Escape Truck" w Olkuszu Paweł Mocny
W tym roku w 11 miastach w całym kraju prowadzony jest projekt „Escape Truck”. Inicjatywa Polskiej Policji, Ambasady Królestwa Niderlandów, Policji Królestwa Niderlandów, Straży Granicznej oraz Uniwersytetu Wrocławskiego ma na celu zwrócić uwagę na zagrożenia związane z handlem ludźmi. Charakterystyczna naczepa, w której znajdują się pomieszczenia imitujące warunki życia osób, które padły ofiarą handlu ludźmi jest już w Olkuszu.

„Escape Truck” na rynku w Olkuszu

Na rynku w Olkuszu trwają działania edukacyjno-informacyjne, które mają na celu uświadamiać mieszkańców o zagrożeniach związanych z handlem ludzi. Przygotowany projekt prowadzony jest przez Ambasadę Królestwa Niderlandów we współpracy z Uniwersytetem Wrocławskim, Policją Królestwa Niderlandów, Polską Policją i Strażą Graniczną.

W ramach wydarzenia na rynku zaparkowany został Escape Truck. W naczepie znajdują się pomieszczenia imitujące warunki życia osób, które padły ofiarą handlu ludźmi. Uczestnicy, którzy wchodzą do środka mają za zadanie rozwiązać przygotowane zagadki i wydostać się z naczepy. Na swojej drodze spotykają oni ekrany, na których odtwarzane są historię osób, które padły ofiarą tego procederu.

- Escape Truck to pojazd, w którym znajdują się specjalne pomieszczenia, które pokazują w jak okrutny sposób przetrzymywane są osoby, które zostały uprowadzone i pozbawione wolności. Są tam specjalne efekty dźwiękowe i specjalny zapach. Mają one na celu pokazać tę traumę, przez którą przechodzą osoby, które padły ofiarą tego przestępstwa – mówił podczas wydarzenia Komendant Powiatowy Policji w Olkuszu inspektor Jarosław Klich.

"Escape Truck" w Olkuszu
"Escape Truck" w Olkuszu Paweł Mocny

Do projektu zaangażowani zostali uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy ukończyli 16 lat. Wydarzenie ma na celu zwrócić uwagę na zagrożenia związane z handlem ludźmi oraz pokazać uczestnikom jak zachować czujność, aby nie stać się ofiarą tego przestępstwa.

- Zagrożenie związane z handlem ludźmi występuje. Pojawiają się zorganizowane grupy przestępcze, które uczyniły sobie źródło dochodu zmuszając inne osoby do niewolniczej pracy i często wykorzystując ludzi do bardzo okrutnych czynności. Polska Policja prowadzi wiele działań, które zapobiegają temu zjawisku. Są to zarówno działania o charakterze kryminalnym, ale także prowadzimy wiele działań edukacyjnych, które mają na celu uświadomić nam istniejące zagrożenie po to, aby skutecznie zapobiegać tym zjawiskom – mówił Komendant Powiatowy Policji w Olkuszu inspektor Jarosław Klich.

"Escape Truck" w Olkuszu
"Escape Truck" w Olkuszu Paweł Mocny

Warto zaznaczyć, że projekt „Escpae Truck” po raz pierwszy w naszym kraju został przygotowany rok temu. Wówczas charakterystyczna ciężarówka pojawiła się w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie. W tym roku z kolei zostanie on zaparkowany w 11 miastach - Wrocławiu, Opolu, Lublińcu, Katowicach, Rzeszowie, Stalowej Woli, Lublinie, Chełmie, Świdniku, Białej Podlaskiej oraz Olkuszu.

W wydarzeniu oprócz przedstawicieli Urzędu Miasta i Gminy Olkusz oraz Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu udział biorą funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Olkuszu, mundurowi z Podkarpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu oraz przedstawiciele wybranych Komend Powiatowych Policji z terenu województwa małopolskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska