FLESZ - Rzecznik Rządu o projekcie o pomocy kredytobiorcom

Europejska Akademia Filmowa ogłosiła przyjęcie w poczet swoich członków nowych filmowców z Polski, którzy - wraz z pozostałymi 4500 najlepszymi twórcami z całej Europy - będą decydować, które filmy otrzymają tzw. „Oscary Starego Kontynentu” - czyli prestiżowe Europejskie Nagrody Filmowe.
Reżyserzy Anna Kokoszka-Romer, Mateusz Kudła, Krzysztof Komander i Aleksander Pietrzak, operator filmowy Bartosz Świniarski, scenarzysta Michał Oleszczyk i krytyk filmowy Adam Kruk przyjęli zaproszenia do wstąpienia w szeregi Europejskiej Akademii Filmowej, która - podobnie jak jej amerykańska odpowiedniczka - zrzesza najlepszych europejskich filmowców. To oni, w ramach dorocznej, specjalnej procedury, w tajnych głosowaniach najpierw nominują najlepsze filmy, a następnie decydują które otrzymają Europejskie Nagrody Filmowe, określane niekiedy mianem „europejskich Oscarów”.
Mateusz Kudła i Anna Kokoszka-Romer zostali zaproszeni do członkostwa w Akademii w związku z tegoroczną nominacją ich głośnego filmu - „Polański, Horowitz. Hometown” - do Polskich Nagród Filmowych „Orły” w kategoriach „najlepszy film dokumentalny” oraz „odkrycie roku.” Wcześniej ich dokument otrzymał nagrody publiczności Krakowskiego Festiwalu Filmowego oraz Festiwalu „Dwa Brzegi” w Kazimierzu Dolnym.
– Przyjęcie do grona Europejskiej Akademii Filmowej jest dla nas dużym honorem tym bardziej, że zaproszenie ma związek z naszym pierwszym pełnometrażowym filmem – mówi Anna Kokoszka-Romer.
– Bardzo się cieszymy, że nasz film docenili nie tylko widzowie popularnych festiwali filmowych, ale także wybitni filmowcy, którzy nominowali nas do „Orłów”. To dzięki tej nominacji otrzymaliśmy zaproszenie do Europejskiej Akademii Filmowej – dodaje Mateusz Kudła.
W sumie w tym roku Europejska Akademia Filmowa przyjęła w swoje szeregi, oprócz Anny Kokoszki-Romer i Mateusza Kudły, jeszcze pięciu filmowców z Polski.
Aleksander Pietrzak ma na koncie takie obrazy, jak m.in. „Czarna owca” (2021), „Juliusz” (2018) i „Ja i mój tata” (2017). Michał Oleszczyk jest autorem m.in. scenariusza do filmu „Wszystkie nasze strachy” (2021). Krzysztof Komander montował takie obrazy, jak m.in. „Wesele” (2021), czy „Czerwony Pająk” (2015). Bartosz Świniarski jest autorem zdjęć do filmów „Cicha ziemia” (2021), czy „Vadio” (2021). Adam Kruk jest dziennikarzem i filmoznawcą, współpracował m.in. z czasopismami „Film” i „Kino” oraz portalami „Filmweb”, „Dwutygodnik”, czy „Czas kultury”.
Europejska Akademia Filmowa powstała w 1989 roku z inicjatywy wybitnego, szwedzkiego reżysera - Ingmara Bergmana. Podobnie jak jej amerykańska odpowiedniczka, gromadzi w swoich szeregach około 4500 najlepszych europejskich reżyserów, producentów, aktorów, autorów zdjęć i muzyki, montażystów i krytyków filmowych. Obecnie jej prezydentem jest polska reżyser Agnieszka Holland.
- Blok jak zamek w Krakowie! "Najoryginalniejszy" w mieście! Kto jeszcze nie widział?
- Bierzemy je na potęgę! Oto efekty uboczne popularnych leków bez recepty.
- Zatopione Skawce. Wieś na dnie Jeziora Mucharskiego
- Te znaki zodiaku to najlepsze żony
- Z aptek zniknęło kilkanaście popularnych leków. Wycofał je GIF
- "Perły Śródmieścia" usunięte. To kolejna akcja krakowskiej straży miejskiej