https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Fakty i mity o nietoperzach. Powstają dla nich nietypowe wieże, także w Małopolsce

Sławomir Bromboszcz
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Lasy Państwowe włączyły się w projekt LIFE+ Podkowiec Tower, którego celem jest ochrona siedlisk rozrodczych nietoperzy. W ramach projektu powstanie 10 wież, w których zamieszkają nietoperze. Realizowany jest już projekt budowy 100 chatek dla tych stworzeń. Takie powstaną też w Małopolsce, a w szczególności w rejonie Beskidu Sądeckiego.

Fakty i mity o nietoperzach

Projekt ochrony nietoperzy Life+ Podkowiec Towers realizowany w południowej Polsce ma stworzyć kompleksowe siedliska dla zagrożonych gatunków nietoperzy w oparciu o bogate przyrodniczo tereny leśne w obszarach Natura 2000, administrowanych przez Lasy Państwowe.

Dla nietoperzy las stanowi naturalne tereny żerowiskowe, jednak w przypadku części gatunków, nie zapewnia kluczowych schronień, których zwierzęta te zmuszone są szukać w bezpośrednim sąsiedztwie człowieka. Zmiany cywilizacyjne sprawiają, iż staje się to coraz trudniejsze i coraz bardziej ryzykowne. Stąd zadaniem Projektu jest uzupełnienie wybranych, optymalnych dla podkowca małego, nocka orzęsionego i nocka dużego środowisk leśnych w infrastrukturę umożliwiającą całkowite uniezależnienie części lokalnych populacji od terenów zurbanizowanych.

W lasach 11 nadleśnictw w pięciu województwach południowej Polski powstają więc specjalnie zaprojektowane przez specjalistów z PTPP „pro Natura” schronienia na czas rozrodu – wieże, kryjówki przejściowe i nocne – tzw. chatki dla nietoperzy, oraz podziemne zimowiska. Wszystkie te schronienia mogą również służyć innym gatunkom nietoperzy, jednak lokalizowane są przede wszystkim tam, gdzie istnieje pilna potrzeba pomocy wymienionej powyżej trójce - informuje Piotr Firlej odpowiedzialny za działania promocyjne projektu Life+ Podkowiec Towers.

Te działania są możliwe dzięki współpracy Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody z Dyrekcją Generalną Lasów Państwowych i poszczególnymi Nadleśnictwami. Zadania te nie mogłyby być zrealizowane bez wsparcia finansowego, którego udzieliła Unia Europejska i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska