Bank Światowy alarmuje: ryzyko głodu na świecie jest nadal wysokie
[video]29881[/video
– Podejmując się przed laty organizacji Festiwalu postawiłem sobie pytanie, czym powinien się on odznaczać w życiu naszego miasta, jakie powinien mieć cechy odróżniające go od innych wydarzeń? Biorąc to pod uwagę nadałem mu nazwę: "Muzyka w Starym Krakowie". Muzyka jest bowiem związana z Krakowem już od czasów średniowiecznych, przez związek z Uniwersytetem Jagiellońskim, jej tradycje żyją do dziś w naszym mieście, słusznie uważanym jako wiodące w życiu kulturalnym Polski – mówi pomysłodawca i dyrektor festiwalu, Stanisław Gałoński.
Podczas tegorocznej, osiemnastej odsłony„Muzyki w starym Krakowie” na melomanów czeka 14 różnorodnych koncertów, podczas których zabrzmi muzyka od średniowiecza po współczesność, czyli od chorału gregoriańskiego poprzez m.in.: Bacha, Mozarta, Francka, Griega, Brahmsa, Dvořka aż po Latenasa i Pendereckiego.
– Festiwal ma charakter wykonawczy. Do udziału w nim zapraszani są najwybitniejsi artyści, którzy sami proponują program, a przez to gwarantują jego najdoskonalszą interpretację. Propozycje programów tematycznych, okazjonalnych, stanowią drugą grupę. Festiwal stara się również uwzględniać twórczość kompozytorów krakowskich oraz umożliwia start artystom młodego pokolenia – wyjaśnia Stanisław Gałoński.
18. edycję zainauguruje koncert, będący hołdem złożonym Krzysztofowi Pendereckiemu. Połączone zespoły Filharmonii Śląskiej i Śląskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Stanisława Krawczyńskiego zagrają: „Agnus Dei” Pendereckiego z „Polskiego Requiem” ale w wersji instrumentalnej i „Serenadę na orkiestrę smyczkową” E-dur Dvořaka, którą krakowski twórca często dyrygował i bardzo lubił oraz Suita „Z czasów Holberga” Griega. Pierwszy koncert odbędzie się w kościele św. św. Piotra i Pawła, miejscu pochówku krakowskiego kompozytora.
Tradycyjnie podczas festiwalu wystąpią Królewscy Rorantyści, którzy pod batutą Stanisława Krawczyńskiego (24.08) wykonają utwory z repertuaru słynnej, działającej od blisko 500 lat, Kapeli Rorantystów Wawelskich.
Pośród muzycznych podróży po Krakowie warto wspomnieć o koncertach prezentujące zabytki muzyczne pochodzące z polskich klasztorów. I tak zespół Flores Rosarum zaprezentuje (23.08) muzykę od XIV do początku XVIII wieku głównie z archiwum klasztoru w Staniątkach zaś Męski Kwartet Wokalny Triplum przedstawi (25.08) chorał gregoriański z antyfonarzy Opactwa Cystersów w Mogile.
Na melomanów czekają recitale, m.in. organisty Andrzeja Białko (20.08), grającego na gitarze Dmytra Holovenki (16.08) oraz muzyczne duety: Daniela Stabrawy, wieloletniego koncertmistrza Filharmoników Berlińskich oraz pianisty Mieczysława Herbowskiego (18.08), klawesynistki Elżbiety Stefańskiej oraz grającej na skrzypcach barokowych Sirke Kaakinen-Pilch, Clave Duo czyli dwie klawesynistki Anna Huszczo i Joanna Solecka (30.08), grupa Krakowski Consort Viol da Gamba (29.08).
W Krakowie zagra także słynny wileński Ciurlonis String Quartet (17.08).
Od siedmiu lat Festiwal "Muzyka w Starym Krakowie" patronuje swemu bliźniaczemu Festiwalowi "Muzyka w Starym Lwowie" – mieście, które w historii muzyki polskiej odegrało olbrzymią rolę. Mimo wojny w Ukrainie, tego roku festiwal we Lwowie rozpocznie się zgodnie z planem 15 sierpnia i przyniesie kilka koncertów odbywających się we lwowskich zabytkach.
- Nie rozpoznacie tych miejsc! Krowodrza, Bronowice, Piaski Wielkie...
- Oto najbogatsze i najbiedniejsze gminy Małopolski. Jedna zwraca szczególną uwagę!
- TOP 15 najlepszych parków rozrywki w Polsce. Tu warto przyjechać! RANKING
- Pod Krakowem dobiega końca budowa... hinduskiej świątyni
- Męskie Granie w Krakowie: deszcz im niestraszny, tłumy na piątkowym koncercie!
