https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Tańców Dworskich. Drugiego takiego wydarzenia nie ma w całej Europie. W lipcu znów zatańczy cały Kraków

Anna Piątkowska
Festiwal Tańców Dworskich odbędzie się w Krakowie po raz 25.
Festiwal Tańców Dworskich odbędzie się w Krakowie po raz 25. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Od blisko ćwierć wieku Balet Cracovia Danza zaprasza krakowian i turystów do tańca w najpiękniejszych krakowskich plenerach, organizując Festiwal Tańców Dworskich, jedyne takie wydarzenie w Europie. Od 13 do 20 lipca krakowscy tancerze ponownie zamienią Kraków w wielka salę balową. Tematem przewodnim 25. edycji wydarzenia będą natura, parki i ogrody. Na uczestników czekają spektakle, pokazy, warsztaty oraz dwa bale. Na wszystkie imprezy Festiwalu Tańców Dworskich wstęp wolny.

"Festiwal przedstawi naturę w całej swej okazałości, różnorodności i sile, zwłaszcza w zmienności żywiołów, które fascynowały twórców i często były prezentowane w barokowych operach - baletach" - zapowiada Cracovia Danza tegoroczną tematykę, która będzie przyświecała Festiwalowi Tańców Dworskich.

Festiwal organizowany przez Balet Cracovia Danza odbędzie po raz 25. Z okazji jubileuszu tegoroczna edycja będzie bardzo różnorodna, by każdy mógł odnaleźć w niej coś dla siebie: w programie znalazły się spektakle, pokazy, warsztaty a także dwa bale: Krakowski Bal Królewski oraz finałowy Polonez, którym Cracovia Danza ponownie przemieni Rynek Główny w największą salę balową Europy.

Tegoroczny Festiwal Tańców Dworskich rozpocznie plenerowy spektakl "Magiczne ogrody!" w wykonaniu gospodarzy wydarzenia - Baletu Cracovia Danza. Przedstawienie oparte jest na tańcu barokowym, nawiązuje swoją tematyką do ogrodowych zabaw z XVIII wieku, a na scenie wyczarowany zostanie tajemniczy ogród pełen bogatej roślinności i mocnego słońca. Wszystko to do muzyki Mozarta i Boismortiera. Sceną dla tanecznych popisów będzie plac Jana Nowaka-Jeziorańskiego (13 lipca, godz. 19.00).

Gospodarzy będziemy mogli zobaczyć także podczas gali festiwalowej w Teatrze im. Słowackiego (15 lipca, godz. 19.00), kiedy to Cracovia Danza zaprezentuje swoje najnowsze widowisko "Muzyka na wodzie" - pełne przepychu, z niezwykłą choreografią i barwnymi kostiumami nawiązującymi do strojów karnawału weneckiego widowisko przeniesie widzów w świat przyrody i barokowej mitologii. Gala będzie okazją, by podziwiać także kunszt tancerzy indyjskich z zespołu, który krakowianie już znają - Sanskriti Alaknand. Podczas Festiwalu po raz pierwszy w Polsce będzie można zobaczyć tancerzy słynnego zespołu z Wersalu- L’Académie de Danse Baroque de l’Opéra Royal du Château de Versailles. Francuscy tancerze także zaprezentują swój program podczas gali. Aby wziąć udział w tym wydarzeniu, należy pobrać bezpłatne wejściówki, które będą dostępne od czwartku 11 lipca, od godz. 15, w Punkcie Informacji Miejskiej (ul. Św. Jana 2) oraz na portalu: biletyna.pl (opłata serwisowa 1 zł).

Jak zawsze, w ramach festiwalu odbywać się będą pokazy taneczne: na placu przed Galerią Krakowską wystąpią zespoły Capella Antiqua Bialostociensis oraz Sanskriti Alaknanda (13 lipca, godz. 16.00-19.00), a także prezentacja tańców dworskich w Muzeum Książąt Czartoryskich (20 lipca, godz. 16.00 i 17.00).

- Nie zabraknie również bezpłatnych warsztatów dla dzieci i młodzieży: "Kraków tańczy pod Wawelem" (wymagana jest rejestracja przez Internet; szczegóły na stronie www.cracoviadanza.pl/festiwal), w ramach których dzieci odbędą taneczną podróż po czterech różnych krajach Europy, poznając tańce greckie, francuskie, hiszpańskie i włoskie. Warsztaty zorganizowane na stadionie, na placu Na Groblach w Krakowie odbędą się w dniach 16 - 19 lipca - zapowiada Agnieszka Malatyńska, impresario Baletu Cracovia Danza.

W Krakowie zaplanowano także warsztaty tematyczne z tańca dawnego prowadzone przez polskich i zagranicznych pedagogów. Taniec renesansowy poprowadzi Marie-Claire Bär Le Corre, zajęcia z kontredansu angielskiego – Cecile Laye; dawny taniec polski –Leszek Rembowski, taniec barokowy – Pierre-Francois Dollé, indyjski taniec dworski Kathak –Alaknanda Dasgupta.

Festiwal zamknie wspólne odtańczenie poloneza na Rynku Głównym. 20 lipca o godz. 19.00 na największej sali balowej obok Cracovii Danzy, tradycyjnie już, staną do tańca krakowianie i turyści.

"Gazeta Krakowska" jest patronem medialnym wydarzenia.

Bezrobocie w Polsce najniższe od lat

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska