Koncert górali z całego świata poprzedziło spotkanie z artystami z Indii z grupy GURU - the Arts Hub. W ramach dnia narodowego indyjscy tancerze pokazali swoje tradycyjne tańce m.in. Garba. Ten oraz inne można było wspólnie zatańczyć grupą. Hindusi opowiedzieli o tradycyjnych strojach. Zapoznali publiczność z oryginalnymi nazwami garderoby - to m.in. Garba czyli bluzka z rękawami zawsze do łokcia. Dzień indyjski zakończyła degustacja pikantnej warzywnej potrawki - Pav Bhaji.
Środowe, ostatnie już przesłuchania konkursowe w ramach 53. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich rozpoczęły się o godzinie 16 na scenie plenerowej na dolnej Równi Krupowej. Tym razem wystąpili górale z Serbii, Ukrainy, Słowacji oraz zespół regionalny z Polski - Białodunaczanie. Występy zespołów oceniało międzynarodowe jury.
Podczas tegorocznych przesłuchań dominującym tematem były zwyczaje związane z zamążpójściem, czyli czepiec i zaręczyny. Jury i widzowie mogli usłyszeć lokalne przyśpiewki, tańce i zwyczaje. Na scenie zespoły przedstawiły sceny zalotów. Nie zabrakło typowego góralskiego humoru - m.in. góralki podglądały mężczyznę myjącego się w beczce, a nawet skradły mu bieliznę. Zespół Białodunajczanie odegrał motyw branki, czyli poboru do wojska i żegnanie się rodziny z młodymi chłopcami.
Zmagania konkursowe to najważniejsza część zakopiańskiego festiwalu folkloru. Zespoły biorące w nim udział walczą o nagrody główne – złote, srebrne i brązowe ciupagi. Rywalizacja odbywa się w trzech kategoriach – zespołów prezentujących folklor autentyczny, stylizowany i artystycznie opracowany.
Środa była ostatni dniem zmagań konkursowych. Ogłoszenie wyników 53. MFFZG odbędzie się w piątek – najpierw na specjalnej konferencji prasowej, a następnie na koncercie finałowym. Wtedy też wręczone zostaną nagrody.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
