Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal w Zakopanem. Wiemy, kto zdobył złote, srebrne i brązowe ciupagi [WYNIKI FESTIWALU]

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Konferencja prasowa, w czasie której ogłoszono wyniki 53. Międzynarodowej Festiwalu Folkloru Ziem Górskich
Konferencja prasowa, w czasie której ogłoszono wyniki 53. Międzynarodowej Festiwalu Folkloru Ziem Górskich Łukasz
Zespoły z Bułgarii, Węgier i Macedonii zdobyły Złote Ciupagi – najważniejsze nagrody tegorocznego 53. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Spośród polskich zespołów najwyższej oceniony został zespół Białodunajcanie z Białego Dunajca, który wróci do domu ze Srebrną Ciupagą.

W piątek 26 sierpnia zakończy się tegoroczny festiwal, który rozpoczął się pod Giewontem 19 sierpnia. Przez ostatnie dni zaproszone na festiwal zespoły występowały na scenie festiwalowej, a specjalne 10-osobowe jury oceniało ich występy. Uczestniczące w konkursie zespoły startowały w trzech kategoriach: tradycyjnej, stylizowanej i folkloru artystycznie opracowanego.

W piątek przed południem jury ogłosiło wyniki konkursu. I tak w kategorii tradycyjnej Złotą Ciupagę zdobył zespół z Bułgarii, srebrna ciupaga trafiła do Białodunajcan, a brązowa – do zespołu Podegrodzie z Polski.

W kategorii artystycznie opracowanej Złota Ciupaga przypadła zespołowi z Węgier, na srebrną zasłużył zespół ze Słowacji. Brązową Ciupagę wygrał zespół z Czech

Z kolei w kategorii stylizowanej najlepiej poradził sobie zespół z Macedonii i to on wróci do domu ze Złotą Ciupagą. Srebrną Ciupagę otrzymał zespół z Turcji. Brązowa Ciupaga trafi do zespołu z Serbii.

Jury przyznało także regulaminowe wyróżnienia w postaci parzenicy góralskiej. Trafiły one do zespołu z Bośni i Hercegowiny – za archaiczne formy śpiewu, do zespołu Owcom z Jabłonki – za przybliżenie tradycyjnych obrzędów weselnych z Orawy, zespołu z Rumunii – za pokazanie tradycyjnego obrzędu weselnego i przedstawienie unikalnego instrumentu muzycznego, który stanowi połączenie skrzypiec i trąbki. Parzenicę otrzymał także zespół z Indii – za prezentację indyjskiego folkloru tanecznego. Z kolei zespół Dolina Dunajca z Polski otrzymał parzenicę za prezentację tradycyjnych form tanecznych górali białych.

Jury przyznało także dwie pozaregulaminowe. Nagroda im. prof. Romana Reinfussa, której inicjatorem jest Małopolskie Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu to statuetka i 5 tys. zł. Nagroda ta trafiła dla zespołu Białodunajcanie z Białego Dunajca.

Druga nagroda pozaregulaminowa – w wysokości 6 tys. zł, ufundowana przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi – trafiła do zespołu z Rumunii.

Rozdanie nagród nastąpi w piątek popołudniem - w trakcie koncertu finałowego festiwalu.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska