https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Figura autorstwa ojca Wyspiańskiego powraca do Dzielnicy I Stare Miasto. Wcześniej przeniesiono ją w związku z budową hotelu

Małgorzata Mrowiec
Figura powraca, przeszła konserwację
Figura powraca, przeszła konserwację Anna Kaczmarz
Na terenie Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana przy ul. Krupniczej stanęła zabytkowa, pochodząca z XIX wieku figura Matki Bożej z Dzieciątkiem. Jej autorem był rzeźbiarz Franciszek Wyspiański - ojciec Stanisława Wyspiańskiego. Ta szczególna figura właśnie powróciła do dawnej dzielnicy Piasek (w obecnej Dzielnicy I Stare Miasto) - po tym, jak w 2015 roku została wywieziona z pobliskiej działki przy ulicy Szujskiego i ostatnie lata spędziła w Płaszowie. O jej powrót od początku zabiegali mieszkańcy.

"Na pewno zauważyliście, że przy wejściu głównym do Centrum Młodzieży zachodzą duże zmiany: przed budynkiem stanęła zabytkowa, stworzona w 1867 roku figura Matki Bożej z Dzieciątkiem autorstwa rzeźbiarza Franciszka Wyspiańskiego (ojca Stanisława Wyspiańskiego)" - napisało na swoim profilu w mediach społecznościowych CM im. Jordana, publikując zdjęcie kapliczki. "Dlaczego ta rzeźba pojawiła się akurat przy Krupniczej 38? Nasz adres znajduje się w pobliżu pierwotnej lokalizacji figury - była ona w ciągu lat wielokrotnie przestawiana w obrębie ulicy Krupniczej" - tłumaczy też Centrum.

Rzeźba - jak również czytamy we wpisie na Facebooku - przeszła pełną konserwację, wraz z odtworzeniem cokołu i prawidłowym zamontowaniem jego zachowanego fragmentu z gzymsem. Usunięto również przemalowania, przywracając kamienny charakter figury z okresu jej powstania.

Przypomnijmy: w 2015 roku stojącą w ogrodzie przy ul. Szujskiego 4 kapliczkę z tą rzeźbą - dłuta Franciszka Wyspiańskiego, ojca Stanisława - zdemontowano, zapakowano na ciężarówkę i przewieziono do odległego od centrum Płaszowa. Figurę przeniesiono w związku z rozpoczynającą się wówczas na tej działce (na której stała przez ostatnie 60 lat) inwestycją. Inwestor, dzierżawiący ten teren od Caritasu, ruszał z budową hotelu. Rzeźba w efekcie przeprowadzki stanęła wtedy ogrodzie ośrodka Caritas Archidiecezji Krakowskiej przy ul. Źródlanej (Caritas jest właścicielem figury).

Na wywiezienie kapliczki szybko zareagowali mieszkańcy i miłośnicy zabytków. Podkreślali, że jest historycznie związana ze swoim dotychczasowym miejscem, gdzie stała przez 140 lat (pierwotnie, wolą fundatorów, została ustawiona przy ul. Krupniczej, potem "wędrowała", pozostając jednak ciągle w tym rejonie, w najbliższej okolicy). Przypominano też, że twarz Matki Boskiej ma - według przekazów - rysy Marii z Rogowskich, późniejszej żony Franciszka Wyspiańskiego, która mu do tej rzeźby pozowała; a rodzina Rogowskich mieszkała tuż za rogiem. W krótkim czasie latem 2015 r. zebrano ponad 400 podpisów pod wnioskiem o przywrócenie kapliczki z ul. Szujskiego na swoje miejsce, pismo wysłano do właściciela działki - krakowskiego Caritasu.

Teraz figura powróciła, na mocy umowy podpisanej między Centrum Młodzieży i Caritasem. Wcześniej musiały zostać zakończone prace remontowe obejmujące elewację i ogrodzenie Centrum Młodzieży, a rzeźba trafiła - w maju tego roku - do konserwacji. Teren Centrum Młodzieży to już jej docelowe miejsce posadowienia. Zakończenie tutaj wszystkich prac, w tym zamontowanie na cokole tablicy m.in. upamiętniającej autora rzeźby, zapowiadane jest na koniec listopada.

Oto najbardziej zanieczyszczone polskie miasta

od 16 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska