FLESZ - Koniec nauki hybrydowej. Dzieci wracają do szkół
Krzysztof Penderecki to postać, która zapisała się na kartach historii muzyki jako jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Związany z Filharmonią im. Szymanowskiego, formalnie – jako jej dyrektor artystyczny w latach 1988-1990, był przede wszystkim twórcą dzieł, których światowych i polskich prawykonań przez szereg lat dokonywały zespoły Filharmonii Krakowskiej. W gmachu przy Zwierzynieckiej, już w 1958 roku zabrzmiała dyplomowa kompozycja wówczas jeszcze studenta krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej – Andante i Allegro na orkiestrę smyczkową i kotły, znane dziś jako Epitaphium Artur Malawski in memoriam.
Od tego momentu instytucja stała się miejscem, w którym świat poznawał kolejne dzieła, będące wytworem geniuszu kompozytora. To dzięki twórczości Pendereckiego, Filharmonia Krakowska pomimo czasów zamknięcia na świat Zachodu przekraczała granice faktyczne i mentalne, stając się jednym z najgorętszych propagatorów polskiej kultury. Festiwal Sagra Musicale Umbra we Włoszech, Biennale Muzyki Współczesnej w Zagrzebiu, tournée po Belgii, Musica Sacra w Palermo czy podróż artystyczna po Stanach Zjednoczonych Ameryki, to zaledwie początek listy podróży, podczas których wybrzmiewały utwory Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu krakowskich filharmoników.
Ostatnie dzieło, jakie wyszło spod pióra Krzysztofa Pendereckiego – Fanfara dla Niepodległej, również zaprezentowane zostało po raz pierwszy w Filharmonii Krakowskiej. Wydarzenie to miało miejsce w listopadzie 2018 roku, podczas koncertu z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Program koncertu poświęconego pamięci profesora Pendereckiego wypełnią utwory chóralne lub fragmenty większych dzieł – Stabat Mater z Pasji wg św. Łukasza, O gloriosa Virginum, Missę brevis, Agnus Dei z Pasji wg św. Łukasza oraz Pieśń cherubinów. Chór Filharmonii Krakowskiej – zespół uczestniczący przez lata w dziele popularyzacji twórczości Krzysztofa Pendereckiego i wysoko przez niego ceniony, o czym świadczą dedykacje niektórych utworów, poprowadzi wieloletni współpracownik profesora i interpretator jego twórczości, wykładowca Akademii Muzycznej jego imienia w Krakowie – Maciej Tworek.
Bilety online umożliwiające uczestnictwo w koncercie na kanale YouTube sprzedawane są wyłącznie drogą internetową i przesyłane w godzinie poprzedzającej koncert.
- Krakowskie absurdy budowlane. Deweloper płakał, jak to wymyślał
- Najdroższe psy. Oto rasy, za które trzeba zapłacić najwięcej
- Drewniane domki do kupienia w Małopolsce do 200 tys.
- Miss Małopolski. One walczą o sławę i koronę miss!
- Centrum Krakowa czeka rewolucja. Planują ulice, ogrody i park kolejowy z rowerostradą
- Termy z basenem na stadionie Wisły są już gotowe. Byliśmy w środku
